Wrzesień 2015
Hanna Strychalska

28 czerwca 2015 roku minęła pierwsza rocznica śmierci
Jerzego Puciaty, malarza, społecznika i animatora kultury.

Był wyrazistą i barwną osobowością oraz jedną z najbardziej znanych postaci w Bydgoszczy. Jego charakterystyczne obrazy, aktywność w dziedzinie kultury, również zaangażowanie społeczne, mające wymiar polityczny – szczególnie w latach 80. XX wieku – znane były w Polsce i za granicą.

Działy:
BIK

Byłem dość sceptycznie nastawiony do talentów Pana Lucjana Kydryńskiego. To jego dziwaczne „r” wcale mnie nie śmieszyło, a raczej drażniło. Wydawał mi się on zawsze postacią przereklamowaną i, co chyba gorsze, wszędobylską. Wszędzie było go pełno: w radiu, telewizji, w Sopocie i w Opolu. Może niezbyt dobrze to o mnie świadczy, ale wyzwalają we mnie swoistą podejrzliwość ci wszyscy, którzy podobnie jak Pan Lucjan łapią wiele srok za ogon: jak powszechnie wiadomo, był on nie tylko felietonistą „Przekroju”i twórcą audycji radiowych, ale też prezenterem scenicznym, konferansjerem, no i oczywiście występował w telewizji. Wiedziałem też, że napisał sporo książek, ale kompletnie uszło mojej uwadze, że jedną z ważniejszych książek w swojej karierze wydał w wydawnictwie Pomorze w 1990 roku w Bydgoszczy. Rzecz o znakomitym duecie pianistów Marek i Wacek z podtytułem: historia prawdziwa.

Działy:
Emilia Walczak

„Miasto. Zniszczone, obdrapane i brudne kamienice. Zmęczeni ludzie w ubłoconych, wiecznie spóźnionych i zatłoczonych autobusach. Przygnębienie i pustka. I nagle w jednej głowie kiełkuje ta dziwna myśl, nieodparte pragnienie. Bez motywu, bez powodu, jak głód. Tak jakby ciało przejmowała inna dusza, która nakazuje to zrobić, i nie można od niej uciec. Pewnego dnia miasto zatrzyma się przerażone zbrodnią…” – tak reklamuje swoją książkę, zatytułowaną Inna dusza właśnie, warszawskie wydawnictwo Tomasza Siekielskiego Od Deski Do Deski. Tym zniszczonym, obdrapanym i brudnym miastem z najnowszego – opartego zresztą częściowo na faktach sprzed lat – kryminału Łukasza Orbitowskiego jest… Bydgoszcz, w której to, według krakowskiego autora, „sacrum miesza się z profanum na każdym kroku.

Działy:
Emilia Walczak

Urodzony w 1981 r. Bydgoszczy, a mieszkający obecnie w Bańskiej Bystrzycy na Słowacji Miłosz Waligórski, slawista i hungarysta, tłumacz z węgierskiego, słowackiego i języków południowosłowiańskich, autor wielu przekładów poetyckich i laureat Nagrody im. Adama Włodka (2015) ustanowionej w testamencie Wisławy Szymborskiej, przygotowuje właśnie tom poetycki zatytułowany 32 ślady ku, który ukaże się nakładem szczecińskiego Wydawnictwa Forma jeszcze w tym roku. „Tom 32 ślady ku to wielowątkowa opowieść o ludziach i zdarzeniach, które zaskakują swoją nieoczywistością i wzbudzają bunt. Gniew jest najważniejszą emocją książki pulsującej od uczuć i oczekiwań na to, co ma nadejść. Autor skomponował tom precyzyjnie i drobiazgowo: odyseja rozpoczyna się od narracji o ojcu, a kończy informacją o kobiecie w ciąży. Nasz los to zdanie bez finału, każdy moment życia to ludzka inicjacja, wejście w nieodgadniony nurt egzystencji.

Działy:

Kino Orzeł - logo200p

Jesteś tutaj: Wydania Wrzesień 2015