Październik 2014
Hanna Strychalska

Adam Papke maluje w technice akwareli. Należy do Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich. Projektuje także grafikę wydawniczą. W malarstwie interesuje go pejzaż, weduta oraz życie ulicy i miejskich podwórek, obserwowane z różnej odległości i zabarwione rodzajowo. Z jednej strony patrzymy na dziką naturę, Alpy i Bieszczady. Z drugiej – na panoramiczne i widziane z lotu ptaka weduty Torunia. 

Działy:
Szymon Andrzejewski

Dzień dobry. Chociaż to akurat śmiała teoria. Dla niektórych z nas powrót z wakacji (dla mnie ich częścią zawsze już będzie wrzesień, bom na słońce uczulony) jest wydarzeniem porównywalnym z wybuchem termojądrowym, który swym podmuchem wciska nas znowu za biurko, gdzie trzeba od początku budować nadwątlone już przyjacielskie relacje z dobrym druhem o egzotycznym imieniu Excel. Dla innych z kolei to wiadomość iście anielska, bo kolejny urlop spędzony na graniu w fejsowe gierki na plaży w tej samej od dziesięciu lat destynacji wypoczynkowej przybliżył nas do mówienia językami, słyszenia głosów i ochoty na lot już ostatni z dachu wysokiego budynku. Podzieleni jesteśmy w odbiorze października. Podzieleni jesteśmy w odbiorze wszystkiego. Jak jest ciepło, to wznosimy modły na poły błagające o to, by się ochłodziło, a po połowie o to, by grzało mocniej. Jak jest zimno sytuacja nie zmienia się ani o jotę. Suchość i mokrość wzbudzają sprzeczne emocje tak jak kolor beżowy, żaluzje czy salceson. Nie ma rzeczy, osoby, doznania, lub teorii co do której zgadzalibyśmy się jednogłośnie in plus lub in minus. Wakacje dają nam (albo nie) trochę nowy ogląd sytuacji. Trochę nowych wiadomości nam przynoszą. Jakieś świeże znajomości. Dane mi było trochę w czasie tych trzech miesięcy pojeździć, nawet za granicę, więc ja również spotkałem nowych dla mnie przedstawicieli rasy, która bez absolutnie żadnych podstaw ku temu mieni się cały czas ludzką. Zbrojny w doświadczenia zawieszam więc palce nad klawiaturą i niepodzielną uwagę skupiam na przelew konkluzji na oczu Waszych, drodzy Czytelnicy, płaszczyzny wypoczęte. Lub nie. Niech mi dane będzie podzielić się z Wami w miesiącu, który rozpoczyna jesienność.

Działy:
Marcin Szymczak

Związki muzyki i obrazu wydają się być tyleż ścisłe, co oczywiste. Fonomo Music & Film Festival eksploruje i podkreśla różnorodną naturę tych powiązań, do tego czyni to w sposób zdecydowanie daleki od banału. Trzecia edycja tej imprezy już w październiku (9-11.X) w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy.

Tym razem organizatorzy (Fundacja Nowa Sztuka Wet Music) zaprosili artystów z Polski, Wielkiej Brytanii, Holandii/USA, Danii i Austrii. Poza koncertami obejrzymy również filmy, nierzadko trudno dostępne i nieznane szerokiej publiczności.

Działy:
Bartłomiej Siwiec

Z Wiktorem Żwikiewiczem znanym pisarzem, autorem opublikowanych niedawno dwóch zbiorów opowiadań: Appendix Solariana i Maszyna rozmawia Bartłomiej Siwiec.


Wiktorze, wiele lat musieliśmy czekać na twoją nową książkę, a tu od razu wychodzą dwie…
To stare-nowe opowiadania. Niektóre z nich napisałem jeszcze na początku lat siedemdziesiątych, inne są późniejsze, ale są też opowiadania najnowsze, napisane nawet w zeszłym roku. Cykl ten nazywa się „inspiry”. Pisałem je wspólnie z Markiem Żelkowskim. Ja miałem wizję, a on chęć.

Inspiry? Czyli napisane pod wpływem?
Tak, pod wpływem przeczytanej lektury. Zawsze na początku podajemy źródło.

Działy:
Michał Tabaczyński

Most Królowej Jadwigi żyje i ma się dobrze. Gdy rozpoczynaliśmy starania o kolejne wydanie, nie tyle nie miałem takiej pewności, co nawet więcej: miałem wątpliwości. Nie dotyczyły one wydania, nie dotyczyły jakości tej książki, ale raczej możliwego rezonansu czytelniczego. Nie można zapominać, że od pierwszego wydania mijają okrągłe trzy dekady (skomplikowana to sprawa – Most ukazał się bowiem jako jednotomowa książka w roku 1981, dopiero po nim autor podjął decyzję o kontynuacji, która z kolei pociągnęła za sobą konieczność zmian w pierwszym, wydanym już tomie). Trzy dekady i trzy – nie licząc pierwszego – wydania.

Kino Orzeł - logo200p

Jesteś tutaj: Wydania Październik 2014