Adam Wyzujak

Otwarta Pracownia Sitodruku to miejsce, w którym rzemiosło łączy się z artystycznym myśleniem i działalnością edukacyjną. Miejsce, którego w naszym mieście do tej pory bardzo brakowało.

– Z wykształcenia jestem plastykiem. Zawsze wiedziałam, że chcę pracować w tym zawodzie. Zaczynałam malując ściany. To była wspólna inicjatywa – moja i kolegi – a po jakimś czasie dołączyła do nas jeszcze koleżanka Magda. Dostawaliśmy najróżniejsze zlecenia: pokoje w prywatnych domach, przedszkola i elewacje budynków – wspomina Kasia Kowalczyk z Otwartej Pracowni Sitodruku. – W tej pracy nie do końca pasowało mi jednak to, że realizuję cudze wizje. Nie zawsze też zgadzałam się z gustem klientów, którzy zamawiali na przykład księżniczki Disneya.

Działy:
BIK

Film jest realizowany przez grupę artystyczną Czarny Karzeł, związaną z Fundacją Kultury Rozruch, w ramach pierwszej edycji programu promocyjnego Bydgoszcz kręci! Scenariusz do filmu napisał Marcin Giżycki, znany reżyser filmów animowanych, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych „Animator”. Inspiracją do napisania tego scenariusza była wydana w 2011 roku w USA książka Moby Duck Donovana Hohna, dzięki której powszechnie znana stała się historia 28 800 zabawek do kąpieli – bobrów, żab, żółwi i kaczek – które 10 stycznia 1992 roku wypadły podczas sztormu do Pacyfiku z pokładu ogromnego statku handlowego w okolicy Aleutów, żeby później przez wiele lat pojawiać na plażach niemal całego świata. Zabawki, w późniejszym czasie nazywane Friendly Floatees, były wykorzystywane przez oceanografów do śledzenia prądów oceanicznych.

Działy:
Michał Tabaczyński

Otóż – mimo że tytuł może na to wskazywać, a przynajmniej sugerować – to od razu zaznaczam, że nie. 
Nie, tematem tych zapisków tym razem nie będzie mój ulubiony bydgoski polityk i doradca wojewody, który wciąż upiera się, by łączyć swoje pisarskie zatrudnienia z funkcjami politycznymi – oba zresztą z osobliwym efektem (efekt jest taki, że ministerstwu przedobrej metamorfozy za pośrednictwem Instytutu Książki zawdzięcza promocję na targach książki i obecność na liście obok takich pisarzy jak Terlikowski, Lisicki, Wildstein – gratulujemy sukcesu!).
Nie, tematem nie będzie też bydgoski teatr, który ostatnio zyskał osobliwie impresaryjne oblicze, chociaż chyba utrzymać miał swój dotychczasowy charakter repertuarowy (przy okazji – zaczynam doceniać w dyrektorze Gajdzisie skrytą do tej pory buntowniczą naturę: zaprosić spektakl Żelazne waginy – to musiało go wiele kosztować; ufając, że stres nie odbije się zbytnio na urodzie, gratulujemy odwagi!).

Działy:

Kino Orzeł - logo200p

Jesteś tutaj: Grudzień 2017