Marek Żelkowski

W czasach komunizmu literatura SF zza wschodniej granicy była traktowana przez miłośników fantastyki z dużą rezerwą. Przyczyna nie tkwiła w marnej jakości utworów, gdyż o tę dbali redaktorzy wydawnictw publikujących przekłady. Chodziło raczej o ogólną niechęć do sąsiada i niewielkie zaufanie do wszelkich produktów made in USSR.

Jednak nawet najwięksi sceptycy przyznawali, że powieści i opowiadania autorstwa Kiryła (Kira) Bułyczowa, czyli Igora Wsiewołodowicza Możejko, mają w sobie magię równie wspaniałą, co utwory Isaaca Asimova, Raya Bradbury’ego czy Arthura C. Clarke’a.

Autor zadebiutował opowiadaniem Dinozaury nie wymarły, które w 1967 roku opublikowało czasopismo „Wokrug swieta”. Teksty Bułyczowa, bez względu na to, czy przeznaczone były dla młodzieży, czy dla dorosłych, cechowała przede wszystkim lekkość stylu oraz dowcipna narracja.

Działy:
Hanna Strychalska

Henryk Majcherek jest aktorem, przede wszystkim teatralnym. Od dawna pracuje i mieszka z rodziną w Krakowie. Ale pochodzi z Bydgoszczy. Jako kilkuletnie dziecko, wraz z rodzeństwem i rodzicami, mieszkał w niemieckiej kamienicy przy ulicy Nowogrodzkiej na Okolu. Zawierucha wojenna i jej konsekwencje rzucały rodzinę Majcherków w różne miejsca. Dzieciństwo i wczesną młodość, z przerwami, spędził jednak tutaj. W okresie 1967–1971 oraz 1976–1978 Majcherek występował w Teatrze Polskim. W 1978 roku był organizatorem pierwszej edycji corocznych Spotkań Laureatów Ogólnopolskich Festiwali Małych Form Teatralnych, które kontynuowane były i wzbogacane przez następne lata. Bydgoszcz jest dla niego ważna. Pielęgnuje zawiązane tu niegdyś relacje rodzinne i przyjacielskie. Nawiązuje nowe znajomości. Od kilku lat utrzymuje aktywny kontakt ze środowiskiem literackim. Jego wiersze, krótkie prozy i listy w różnych okolicznościach wybrzmiewają na spotkaniach w Galerii Autorskiej Jana Kaji i Jacka Solińskiego. A w jego tomikach wierszy oraz na autorskich wystawach plastycznych nagle odnajdujemy czarno-białe pejzaże Szwederowa, które jest najstarszą dzielnicą Bydgoszczy, czy też niedalekie Janikowo.

Działy:

Kino Orzeł - logo200p

Jesteś tutaj: Listopad 2017