Dzieci i książki! Dwa wielkie tematy miesiąca.

Dzieci i książki! Dwa wielkie tematy miesiąca. Właściwie – byłoby dobrze gdyby były tematami roku i dekady. Gdyby nigdy nie przestawały nimi być. Po prostu: dwa wielkie tematy! Dzieci i książki. Mają tak wiele wspólnego, tak doskonale się ze sobą komponują, łączą, dopełniają. W obu tkwi klucz do poprawy życia, klucz do całej kultury, klucz do zrozumienia naszego świata.

Nasza kultura, którą często posądza się o zbytnią infantylność, nie dba wcale o dzieci. Swoją dbałość najczęściej pozoruje. Pomimo pozorów zainteresowania ich losem, ani prawa rodziców, ani prawa dzieci nie są dzisiaj przestrzegane – przynajmniej w stopniu, w jakim mogłyby i powinny być. Dotyczy to zarówno zaniedbanych dzieci z zaniedbanych dzielnic, jak i dzieci, którym z pozoru niczego nie brakuje. Wszystkie one – tak już skonstruowana jest nasza cywilizacja – są w ten czy inny sposób pokrzywdzone. W łagodzeniu tej krzywdy kultura ma wiele do zrobienia. Wbrew wszystkim tym, którzy wyśmiewają pajdokrację i dzieciocentryzm, przywołując argument jakości życia w czasach rewolucji przemysłowej. Działania Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej (o której raport otwiera ten numer), Pałacu Młodzieży, wszystkich Młodzieżowych Domów Kultury i innych placówek kulturalnych i stowarzyszeń, które opiekują się dziećmi, czekają na nasze wsparcie. I docenienie.

Książka jest oczywistym rekwizytem dzieciństwa. Dzieciństwo jest tym czasem, kiedy nabywamy nawyku czytania. Dla tych, którzy ten nawyk posiadają albo chcieliby go w sobie na nowo obudzić, czerwiec jest miesiącem odświętnym. W jego pierwszym tygodniu odbywają się imprezy Bydgoskiego Trójkąta Literackiego (który rozpoczyna się już 30 maja). Po jego zakończeniu ci, którzy chcieliby spożytkować rozbudzone zainteresowanie literaturą, będą mieli ku temu okazję – 10 czerwca zacznie się festiwal liberatury Liberatak. Spotkania autorskie, koncerty, przedstawienia teatralne – wszystko związane z literaturą, wszystko podporządkowane jej promocji. A na dodatek, między jednym a drugim festiwalem literackim, odbędą się obchody Ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek.

Wszystkim dzieciom z okazji ich dnia składam najsłodsze życzenia wszystkiego najradośniejszego! Czytelnikom – a niby dlaczego nie? – życzę tego samego! Czytelnikom dziecięcym – podwójnie!

Michał Tabaczyński

Michał Tabaczyński

Redaktor naczelny BIK.

Polonista, dziennikarz, slawista, autor kilku książek (Parada równości, Koniec zabawy w pokolenie) i współautor kilku innych (Tekstylia bis, Kultura niezależna w Polsce 1989-2009).

Więcej z tym numerze: Cud nad Brdą »

Kino Orzeł - logo200p

Jesteś tutaj: Wydania Czerwiec 2011 Dzieci i książki! Dwa wielkie tematy miesiąca.