Na początek...

Okładka BiK luty 2018 (na zdjęciu FOD) Okładka BiK luty 2018 (na zdjęciu FOD) Fot. Dariusz Gackowski

Słyszeli Państwo zapewne ten zabawny mit – powtarza się go zbyt często, jak to z legendami bywa: człowiek zmienia się co siedem lat. Czego to się tym nie tłumaczy! (Najczęściej oczywiście rozwody: po dekadzie od ślubu przy dobrym układzie charakter każdego z małżonków może się zmienić aż dwa razy). Bardzo lubię takie mity (chociaż się nie rozwodziłem), pasjami je bym poznawał, z największą ochotą przeczytałbym jakiś „nowy słownik komunałów”, który by je gromadził, omawiał, analizował.

Ale jedna sprawa to w coś wierzyć, a inna – wykorzystywać to do najróżniejszych celów (znamy to: nie tylko rozwodnicy, szczególnie wielokrotni, ale i politycy się w tym lubują). No więc, nie będę gorszy: nie wierzę, ale chętnie wykorzystam. Siedem lat właśnie mija – no, zaraz minie – od kiedy redaguję „Bydgoski Informator Kulturalny” (dokładnie: minie te siedem lat 1 kwietnia – to był wyjątkowo długi primaaprilisowy dowcip). Mija siedem lat i czuję, że moja przemiana jest nieuchronna: Szanowni Państwo, ja łagodnieję, gwałtownie i nieodwołalnie. To wiadomość straszna. „BIK” nie może i nie powinien dzielić mojego osobistego losu. Nie może cierpieć z powodu moich upadków. Powinien pozostać tym żądłem, które (jak u Platona w Obronie Sokratesa) nie pozwala miastu gnuśnieć.

Co z tego, kiedy ja sam gnuśnieję. I zalewa mnie fala wyrozumiałości dla bliźnich i ich porażek artystycznych. Jeszcze chwila i będę się zachwycał Komedią omyłek! Już i tak zamierzam kupić na walentynkowe prezenty cały komplet Rusałek na DVD. Wszystkim zresztą polecam! Nie wiem, co z tym wszystkim zrobić. Na razie się rozkoszuję swoją przemianą. Co będzie dalej? O tym – za miesiąc.

BIK

BIK

Kino Orzeł - logo200p

Jesteś tutaj: Działy Kultura Luty 2018 Na początek...