Na początek...

Na początek... Fot. Dariusz Gackowski

„Bydgoski Informator Kulturalny” się zmienia. A nawet więcej, biorąc na siebie pełną odpowiedzialność, powiedzmy: zmieniamy go my. Już chyba po raz trzeci. Nie dlatego, że nam się nudzi i świerzbią nas ręce. Chociaż może to też. Ale zmieniamy go, bo zmienia się rzeczywistość wokół nas, zmieniają się potrzeby i my sami też się zmieniamy.

Zmiana może się zdać głównie estetyczna, ale chcemy ją postrzegać jako funkcjonalną. Każdy numer (w wydaniu papierowym) od teraz zaczynać będzie galeria ciekawych wydarzeń. Każda okładka tego roku będzie nawiązywać do przemysłowych tradycji Bydgoszczy (w kontekście Roku Bydgoskiego Dziedzictwa Przemysłowego). W każdym numerze pojawi się – z tej samej okazji – kolejna część cyklu poświęconego (zarówno zapomnianym, jak i obecnym, a nawet – wybiegającym w przyszłość) przemysłowym aktywnościom związanym z naszym miastem.

Pojawi się także – to może najbardziej widoczna (alfabet!) zmiana – „dział ukraiński”: kilka stron opowiadających o kulturze, historii i bydgoskiej teraźniejszości dla tych spośród pochodzących z Ukrainy bydgoszczan, dla których lektura w języku polskim wciąż jest barierą, która ich powstrzymuje od uczestnictwa w kulturze. Dla nich też w dołączonym kalendarium (w wersji papierowej) – oprócz części angielskiej – pojawi się i ukraińska.

Zmieniliśmy tez wiele szczegółów, o których nie warto wspominać, bo – ufamy – widać je dobrze. A nawet jeśli nie dają się zauważyć, to spełniają swoją funkcję: ułatwiają i uprzyjemniają lekturę. Taką przynajmniej mamy nadzieję.

Michał Tabaczyński

Michał Tabaczyński

Redaktor naczelny BIK.

Polonista, dziennikarz, slawista, autor kilku książek (Parada równości, Koniec zabawy w pokolenie) i współautor kilku innych (Tekstylia bis, Kultura niezależna w Polsce 1989-2009).

Kino Orzeł - logo200p

Jesteś tutaj: Wydania Styczeń 2018 Na początek...