Wyraz czegoś najważniejszego

Fundacja Nowa Sztuka Wet Music Fundacja Nowa Sztuka Wet Music

„Sztuka obecności – warsztaty artystyczno-edukacyjne” to projekt Fundacji Nowa Sztuka Wet Music, łączący się z życiem tak, jak lubimy. Ten bliski związek opiera się na sile teraźniejszości, o której pisał Eckhart Tolle: „Czy jesteś uważną obecnością? Postrzegającą żywotność, która cię otacza? Nawet w kamieniach (…)? Historia nigdy nie jest szczęśliwa na długo, chyba że wnosisz do niej obecność. Wtedy jest tam nawet coś głębszego niż szczęście. I nawet historia twojego życia zaczyna się poprawiać. Kiedy wchodzisz w ten głębszy wymiar. Nawet na poziomie zawartości, która jest już może niepotrzebna, ponieważ jest dobrze tak, jak jest. Nagle sprawy ulegają poprawie. Wszechświat zaczyna być pomocny, współpracujący. Życie wydaje się pomocne”.

Pierwsza odsłona „Sztuki obecności” w Bydgoszczy odbyła się w weekend 6 i 7 maja 2017 r. we współpracy z bydgoską szkołą jogi Alchemiayogi. Fundacja zaprosiła do Bydgoszczy nauczyciela pracy z głosem na kurs unikalnej jogi dźwięku – nada yoga – Swami Saraswati. Jedna z uczestniczek, Anna Niestatek, tak podsumowała swoje doświadczenie na warsztatach:

„Pierwsze realne spotkanie z jogą, medytacją – od razu z nada jogą. To dotarcie do głębi tego, co od lat wyczuwałam w muzyce, w jej mistyce i nieokreślonym, nienazwanym dotąd we mnie zdrowotnym oddziaływaniu. Dwa dni wraz ze Swamim i ciepła aura płynąca z atmosfery, którą tworzyła grupa, były pierwszym prawdziwym tu i teraz w moim życiu. Bardzo głębokie doświadczenie spokoju, wyciszenia i skupienia w poczuciu bezpieczeństwa, przy rozmaitych harmoniach, które śpiewaliśmy nawet wewnątrz siebie, pozostaje we mnie w skrawkach do tej chwili. Czuję i chcę, aby ten stan towarzyszył mojemu dotykaniu i doświadczaniu dźwięków”.

Warsztaty zaowocowały pomysłem otwarcia w Bydgoszczy pierwszej w Polsce Satyananda Szkoły pod kierunkiem Swamiego Saraswatiego.

Dwa tygodnie później do Bydgoszczy po raz pierwszy przyjechała Sylwia Hanff – pionierka i najbardziej rozpoznawalna tancerka butō w Polsce. Na organizowane przez Fundację Wet Music we współpracy z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Bydgoszczy warsztaty uczestnicy przyjechali m.in. ze Zduńskiej Woli, Częstochowy, Poznania, Pruszcza Pomorskiego. Sylwia Hanff do doświadczania tego „tańca tańców” przygotowała nas rozmową o butō i o nas samych. Jedna z osób mających po raz pierwszy styczność z butō napisała później, że „było mistyczne, inspirująco, energetycznie i transcendentnie”.

Sylwia podkreśla, że oglądanie butō to doświadczenie. Na międzynarodowej konferencji japonistycznej Julia z Wiednia tak to określiła:

„(…) pierwszy raz usłyszałam o butō i zobaczyłam performance (Sylwia Hanff – 9 ptaków Natsukashii). To przypomniało mi moment, w którym po raz pierwszy zobaczyłam ogromny ocean: słowa nie były potrzebne, żeby zrobić na mnie wrażenie, żeby mnie poruszyć i pozwolić zrozumieć, o czym to jest. Po prostu oglądałam, bez myślenia o historii, która się za tym kryje – patrzyłam na ludzkie ciało poddane wpływowi natury i zmieniające się w coś ponadnaturalnego.

Odniosłam wrażenie, że ten performance był wyrazem czegoś najważniejszego dla nas wszystkich, co nie może zostać nazwane słowami. W ten sposób, (…) poszłam na warsztat butō (…). Po prostu nie mogłam się oprzeć, chciałam jeszcze raz doświadczyć czegoś podobnego. I doświadczyłam, w kompletnie niespodziewany i cudowny sposób”.

Następnego dnia po warsztatach Sylwia Hanff odwiedziła bydgoski park Kazimierza Wielkiego, by przygotować się do performance’u butō przy kultowych skałkach. Performance 9 Ptaków Natsukashii Sylwii Hanff z udziałem Marcina Karnowskiego (hangdrum) i Ani Niestatek (djembe) zaczarował je raz jeszcze. Lub raczej odkrył nagą prawdę o bydgoskich skałkach. Tam, w tych kamieniach leży prawda o starych dobrych czasach i to się tam czuje. Natsukashi to przymiotnik określający ciepłe nagłe uczucie sentymentalności, w którym drobne rzeczy przywodzą jakieś stare dobre wspomnienia i kiedy przypominasz sobie czułość i dobro tamtych czasów… Tak jest z bydgoskimi skałkami.

Te wyjątkowe i unikatowe warsztaty oraz spotkania z nauczycielami pracy z głosem i ciałem odbyły się w ramach projektu Fundacji Nowa Sztuka Wet Music Sztuka obecności dzięki współfinansowaniu ze środków otrzymanych od Miasta Bydgoszczy.

Działy:

Kino Orzeł - logo200p

Jesteś tutaj: Działy Artykuły wstępne Lipiec/Sierpień 2017 Wyraz czegoś najważniejszego