Książki na majówkę

  • Maj 2017
  • Katarzyna Wacław (IreneAdlerLiteracki.blogspot.com)
"Genialni. Lwowska szkoła matematyczna" "Genialni. Lwowska szkoła matematyczna"

Nadchodzący długi weekend majowy jest idealną okazją, aby nadrobić braki w lekturze. Wybrałam kilka książek o zróżnicowanej tematyce. Wśród moich propozycji są znane wydawnictwa polskie i zagraniczne, ale zachęcam również do sięgnięcia po bardziej niszową literaturę.


1. Genialni. Lwowska szkoła matematyczna Mariusza Urbanka

Długie rozmowy w oparach wódki i dymu tytoniowego w kawiarni Szkockiej, przenoszone nocą na ulice Lwowa, dowodzenie twierdzeń przy głośnej muzyce, zapisywanie swych myśli na blacie stołu, oferowanie alkoholu, a nawet żywej gęsi tym, którzy rozwiążą dany problem – właśnie taki nietypowy, lecz prawdziwy obraz polskich matematyków prezentuje Mariusz Urbanek w swojej książce. Pokazuje on ludzi kochających królową nauk, która stanowiła sens ich egzystencji. Wyniosła ich ona na piedestał nauki. To dzięki niej maluczcy mogli stać się wielkimi. I chociaż każdemu z nas matematyka spędzała nieraz sen z powiek, czytając Genialnych… nie da się nie odczuwać sympatii do polskich uczonych.

 

 

Topor, "Pamiętnik starego pierdoły"2. Pamiętnik starego pierdoły Rolanda Topora

Topor, znany ze swojej absurdalno-humorystycznej twórczości, daje jej niezapomniany popis w Pamiętniku starego pierdoły. Lecz pod płaszczykiem tej „jajcarskości” przemyca też swoją interpretację świata – „[…] inteligencja dla talentu jest jak biała laska dla niewidomego. Bez niej talent zawsze w końcu poleci na pysk”; stawia pytania – „Kto kształtuje ludzki los? Skąd przybywamy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy?”; pobudza do myślenia – „Jesteśmy jak odcinki prostej, styczność między nami występuje tylko w jednym punkcie”.

Niezależnie od tego, czy poszukujemy książki relaksującej i dowcipnej, czy metaforycznego zgłębienia ludzkiej natury, Pamiętnik… jest doskonałym wyborem.

 

Marek Krajewski, "Mock"3. Mock Marka Krajewskiego

Tytułowy bohater jest trzydziestoletnim inteligentnym wachmistrzem, któremu nie można odmówić odwagi oraz zamiłowania do alkoholu i kobiecych wdzięków. To właśnie tym ostatnim Mock „zawdzięcza” groźbę wyrzucenia z pracy. Co może zrobić niesubordynowany funkcjonariusz, aby prezydent policji puścił w niepamięć orgię z prostytutkami, która miała miejsce w więziennej celi? Mock zdaje sobie sprawę, że tylko rozwiązanie zagadki tragicznego morderstwa w Hali Stulecia może uratować go od degradacji. Wachmistrz, prowadząc nieoficjalne śledztwo, pragnie dowiedzieć się, kto zabił czterech gimnazjalistów, zostawiwszy ówcześnie ich nagie ciała w Hali, i jaki związek ma z nimi Ikar – wisielec w perwersyjnym stroju ze skrzydłami u ramion. Oprócz konszachtów z córami Koryntu Mock spotyka na swojej drodze członków Związku Wszechniemieckiego, masonów, piękną, niezależną i niezwykle wpływową baronową. Nie spodziewa się jednak, że przyjdzie mu stanąć twarzą w twarz z policyjną zdradą.

 

Haruki Murakami, "Zniknięcie słonia"4. Zniknięcie słonia Harukiego Murakamiego

Zniknięcie słonia jest zbiorem opowiadań Murakamiego. Przedstawiona przez autora rzeczywistość mogłaby dotknąć każdego z nas, a pojawiające się w niej fantastyczne czy mało prawdopodobne elementy sprawiają, że są to opowiadania z pogranicza fikcji i realizmu. Można je odczytywać w różnoraki sposób, na przykład jako skrywające głębsze przesłanie opowieści o alegorycznym znaczeniu; historie opowiedziane w zakamuflowany sposób; opowiadania będące surrealistycznym rezultatem podróżowania po bezkresach umysłu autora.

 

"Opowieści niesamowite..."5. Opowieści niesamowite: groza i niesamowitość w prozie rosyjskiej XIX i początku XX wieku

Utrzymane w klimacie grozy opowiadania kilkunastu rosyjskich pisarzy, w tym takich sław jak Puszkin, Gogol, Tołstoj, Dostojewski czy Czechow, ale również mniej znanych, co nie znaczy, że mniej intrygujących, m.in. Arcybaszewa, Odojewskiego i Leskowa. Mamy tu duchy, wilkołaki, zjawy, demony czy też siostry o makabrycznych skłonnościach… Akcja opowiadań toczy się głównie poza miastem, a opisy wiejskich krajobrazów bardzo dobrze komponują się z wszechogarniającym lękiem, który czasem zabarwiony jest czarnym humorem.

Działy:

Kino Orzeł - logo200p

Jesteś tutaj: Działy Kultura Maj 2017 Książki na majówkę