„Znaki szczególne” – wystawa malarstwa Magdaleny Rucińskiej

Wystawy | 
18:00, piątek, 20 stycznia 2017 - czwartek, 09 lutego 2017
Magdalena Rucińska, "Nie-pokoje", akryl na płótnie, 40×40 cm Magdalena Rucińska, "Nie-pokoje", akryl na płótnie, 40×40 cm

„Znaki szczególne to cechy wyróżniające, świadczące o charakterze, tożsamości. To właściwości, dzięki którym określamy wyjątkowość, swoistość. To ślady na ciele, w psychice. Piętna. Znamiona. Dla mnie znaki szczególne to te, do których jestem w jakiś sposób przywiązana, i te, które stały się częścią mojego małego twórczego uniwersum. Metafory, metonimie i symbole – syntetyczne formy – które powracają w moich pracach i odsyłają do codziennych i przeszłych doświadczeń, skrytych subiektywności, a jednocześnie je transcendują. Nie mogę ich mieć na wyłączność. Nie jestem w stanie ich całkiem zawłaszczyć. Znaki i ich sens pozostają czymś, co łączy mnie z przeszłością i z drugim człowiekiem. W swojej twórczości używam obrazu i słowa. Dobrze się czuję w szarej strefie pomiędzy wizualnością a dyskursem. Drobne elementy, z których buduję swoje kompozycje, traktuję w sposób otwarty. Nie chciałabym zamykać ich znaczenia. Lubię ten moment, gdy poszczególne cząstki obrazu zatracają swój indywidualny wydźwięk, a sens zaczyna wyłaniać się z całości. To ciekawy moment wyobcowania, gdy odnajduję w sobie i swojej pracy nową wartość”.


 

Magdalena Rucińska jest absolwentką Lingwistyki Stosowanej na UKW w Bydgoszczy (dyplom w 2009 r.) oraz Edukacji Artystycznej na ASP w Poznaniu (dyplom w 2010 r., dzisiaj UA). W roku akademickim 2009/2010 była stypendystką MKiDN, a w 2016 Prezydenta Miasta Bydgoszczy. Pisze recenzje i artykuły, które są publikowane m.in. w „Lampie”, „Zwykłym Życiu”, „Fabulariach”, „Oku”, „Zeszytach Komiksowych” oraz autorskim artzine „1zine”. Jej obrazy z pogranicza rysunku i malarstwa „czyta się” jak ilustracje, ale są pojedynczymi opowieściami – dużo można sobie dopowiedzieć. Interesuje się także techniką sitodruku. Uczy rysunku studentów Architektury Wnętrz na bydgoskim Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym. Wystawiała swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in. w Galerii Kantorek, Galerii Wspólnej, Poznańskiej Galerii Komiksu „Cheap East” w Centrum Kultury Zamek, MBWA Leszno, Szczecińskiej Galerii „Orient”, Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Galerii Wieży Ciśnień, Bibliotece Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Jej obraz pt. „Wywnętrzanie” został wyróżniony na Ogólnopolskiej Wystawie Malarstwa im. Leona Wyczółkowskiego.

Kino Orzeł - logo200p

Jesteś tutaj: Wydania Wystawy „Znaki szczególne” – wystawa malarstwa Magdaleny Rucińskiej