Na początek

Michał Tabaczyński Michał Tabaczyński Fot. Dariusz Gackowski

Szanowni Państwo, Drodzy Przyjaciele, Ludzie Kultury, 

jak pewnie zdążyliście zauważyć, stroję sobie tutaj najczęściej żarty (nie tracę nadziei, że cieniutkie, subtelne), że gram z upodobaniem rolę trefnisia. Ale mam dojmujące poczucie, że żarty się kończą, chociaż nie kończy się poczucie humoru. Jeśli więc miałbym swoją rolę odgrywać dalej, napisałbym tak jakoś:

„Tak, kierunek jest może i nie najgorszy, ową oddolną (w istocie: bardzo niską) inicjatywę trzeba pochwalić, wszak Bydgoszcz znów pojawia się w rankingach i w ogólnopolskiej prasie, a to zawsze kuszące (proponuję celować w mniej wstydliwe rankingi, ale może niepotrzebnie). Kierunek nie najgorszy, ale trzeba zapewne wprowadzić niejakie modyfikacje. Dobrym zwyczajem jest witać gości na rogatkach Bydgoszczy pokarmami, nawet daniami mięsnymi, choć wieprzowina nie należy do najzdrowszych (nadto polecam inne części tuszy, głowy wydają się mało atrakcyjne gastronomicznie, chociaż możliwe, że nie doceniam możliwości; zalecam również obrabiać dania termicznie, ale to tylko ja, który nie lubię surowizny), stąd zalecam niewielką korektę jadłospisu (inne mięsa, ryby, warzywa i owoce mogą być wyłącznie rodzime) i może się udać. Może być tak, że nasze miasto zasłynie z tej oryginalnej powitalnej gastronomii, że dzięki temu ściągnie zastępy – nie tylko głodnych – turystów!”.

Nie chcąc jednak odgrywać ciągle tych samych ról, a mając marne doprawdy predylekcje kaznodziejskie, powiem tylko tyle: godnym obowiązkiem ludzi kultury jest obrona wspólnoty przed każdą niegodziwością, podłością, obrona wspólnoty nawet przed nią samą. Wierzę, że etyka jest wciąż najpiękniejszą córką estetyki. A przynajmniej w stosunku do tej ostatniej mamy specjalne obowiązki. Prawda?

Michał Tabaczyński

Michał Tabaczyński

Redaktor naczelny BIK.

Polonista, dziennikarz, slawista, autor kilku książek (Parada równości, Koniec zabawy w pokolenie) i współautor kilku innych (Tekstylia bis, Kultura niezależna w Polsce 1989-2009).

Kino Orzeł - logo200p