Zdzisław Beksiński. Poza snem

Wystawy | 
12:00, niedziela, 15 listopada 2015 - niedziela, 31 stycznia 2016
Zdzisław Beksiński, XY42, pocz. lat 70., 122×98 cm, obraz ze zbiorów Muzeum Historycznego w Sanoku Zdzisław Beksiński, XY42, pocz. lat 70., 122×98 cm, obraz ze zbiorów Muzeum Historycznego w Sanoku

Kolekcja pochodzi ze zbiorów Muzeum Historycznego w Sanoku.

Kuratorzy wystawy: Wiesław Banach, Wacław Kuczma


 

W liście do młodego miłośnika sztuki z 4 czerwca 1965 roku zapisał Beksiński myśli, której był wierny całe życie. Nigdy nie tworzył teorii, ale często usiłował wyjaśniać innym, nie tyle czym dla niego jest sztuka, co raczej czym ona nie jest. Pół wieku później warto ponownie się nad tymi refleksjami pochylić. Wystawa w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy jest retrospektywą pokazującą na ok. 200 obiektach przemiany, jakie zachodziły w jego twórczości w przeciągu niemal 60 twórczych lat. Pokazujemy więc kilka wczesnych rysunków, jeszcze z lat 40. minionego wieku. Obserwujemy, jak zmienia się i udoskonala jego technika podczas 20 lat. Prezentujemy także zespół fotografii, w których szokuje pomysłami, wyprzedzając nadchodzące z wolna kierunki sztuki (pamiętajmy, że okres fotograficzny to zaledwie siedem lat: 1953–59). Skupiamy się jednak przede wszystkim na twórczości dojrzałej: okresie fantastycznym i ostatnich 20 latach życia.

Wiesław Banach


 

Zdzisław Beksiński

Urodził się w 1929 r. w Sanoku. W 1947 r., po ukończeniu sanockiego gimnazjum i liceum, rozpoczął studia na wydziale Politechniki Krakowskiej. Po ich ukończeniu w 1952 r., zobowiązany nakazem pracy, mieszkał w Krakowie i Rzeszowie, by w 1955 r. wrócić wraz z żoną do Sanoka. Tutaj rozpoczął pracę w Sanockiej Fabryce Autobusów „Autosan”. Zajmował się wówczas przede wszystkim fotografią artystyczną i rysunkiem, pokazując swoje prace na wystawach w kraju i za granicą. Uprawiał także rzeźbę i malarstwo abstrakcyjne. W 1964 r. w Starej Pomarańczarni w Warszawie Janusz Bogucki zorganizował wystawę artysty, która okazała się pierwszym poważnym sukcesem, gdyż wszystkie prace zostały sprzedane. Pozwoliło mu to porzucić pracę w „Autosanie” i żyć wyłącznie z własnej twórczości. W 1977 r. przeprowadził się do Warszawy. W lutym 1984 r. związał się na kilka lat z paryskim marszandem Piotrem Dmochowskim. W 1998 r. zmarła jego żona, a w 1999 r. jego syn. 21 lutego Zdzisław Beksiński został zamordowany w swoim warszawskim mieszkaniu. Pozostawiony dorobek artystyczny przekazał testamentem Muzeum Historycznemu w Sanoku, gdzie prezentowany jest na stałej ekspozycji.

(ze wstępu do katalogu, Zdzisław Beksiński. Poza snem, Galeria Miejska bwa Bydgoszcz, 2015)

Kino Orzeł - logo200p

Jesteś tutaj: Wydania Wystawy Zdzisław Beksiński. Poza snem