Na początek...

Michał Tabaczyński Michał Tabaczyński

Europejski Tydzień Demokracji Lokalnej – mimo swojej nazwy (tak jest: administracyjnej, niezbyt atrakcyjnej, do bólu opisowej) – oznacza chyba najładniejsze święto naszego wspólnotowego życia (no, dobrze, niech będzie, konkurują z nim dzielnie, acz nieskutecznie, Dzień Czekolady albo Tydzień Bibliotek). Trzeba zza tej nazwy dostrzec to święto! Tym bardziej, że hasło tegorocznej edycji doskonale trafia w czas i jego problemy: Życie w społeczeństwach wielokulturowych: szacunek, dialog, współdziałanie.

Nie jesteśmy (jeszcze) społeczeństwem wielokulturowym albo tylko: nie jesteśmy społeczeństwem wieloetnicznym, bo przecież nasza kulturowa monolityczność jest mitem: mamy wiele kultur lokalnych, wiele osobistych preferencji kulturowych, które razem składają się na niezauważane, przeoczane laboratorium wielokulturowości. Gdy je dostrzeżemy, będziemy piękniej żyć. Najłatwiej jednak zacząć dostrzegać te kultury na przykładzie bydgoszczan, którzy przyjechali do nas z innych, własnych, często odległych (i w sensie ścisłym, geograficznym, i metaforycznym) kultur.

Proszę ich poznać (o ile jeszcze ich Państwo nie znają). Wywiady z nimi już niebawem zawisną na tej stronie...

Michał Tabaczyński

Michał Tabaczyński

Redaktor naczelny BIK.

Polonista, dziennikarz, slawista, autor kilku książek (Parada równości, Koniec zabawy w pokolenie) i współautor kilku innych (Tekstylia bis, Kultura niezależna w Polsce 1989-2009).

Kino Orzeł - logo200p

Jesteś tutaj: Wydania Październik 2015 Na początek...