Na początek...

Michał Tabaczyński Michał Tabaczyński Fot. Dariusz Gackowski

Proszę Państwa, proszę zachować spokój. Sytuacja, choć wydaje się nadzwyczajna, wcale nadzwyczajna nie jest. Przeciwnie, co roku o tej porze zaczynają się te ćwiczenia, więc powinniśmy już wszyscy być przećwiczeni. Co roku o tej porze zaczyna się bowiem w kulturze czas nadmiaru. Suną jeden za drugim festiwale, koncerty się mnożą, pączkują wydarzenia artystyczne – wszystko w radosnym nadmiarze: nakładają się na siebie, rozpychają się w przyciasnym kalendarzu. I tak do późnej jesieni. Proszę więc zachować spokój, proszę się temu nadmiarowi poddać, proszę się przed nim nie bronić.

Gdyby ktoś potrzebował odtrutki na nadmiar, jeśli komuś w tym nadmiarze zrobi się ciasno i duszno, z pomocą przychodzi Beckett (w nowym, 85. numerze „Kwartalnika Artystycznego”); o tak, Beckett jest niezawodny, mistrz niedostatku, mistrz samoograniczeń: „Jeśli to [a „to” znaczy tu: „krańcowa prostota sytuacji dramatycznej”] im [a „im” znaczy tu: dziennikarzom i krytykom] nie wystarcza, albo tego nie widzą, nam wystarcza to aż w nadmiarze i nie mamy do zaoferowania żadnej eksplikacji tajemnic”; albo dalej: „Podoba mi się pomysł z gołymi ścianami”.

Gdy ma się w pogotowiu takie odtrutki, tym łatwiej się w nadmiarze zanurzyć. Do czego namawiam!

Michał Tabaczyński

Michał Tabaczyński

Redaktor naczelny BIK.

Polonista, dziennikarz, slawista, autor kilku książek (Parada równości, Koniec zabawy w pokolenie) i współautor kilku innych (Tekstylia bis, Kultura niezależna w Polsce 1989-2009).

Kino Orzeł - logo200p

Jesteś tutaj: Działy Artykuły wstępne Maj 2015 Na początek...