Wystawa prac pokonkursowych 20 Ogólnopolskiego Konkursu Twórczości Więziennej Bydgoszcz 2011

Wystawy | 
17:00, czwartek, 12 stycznia 2012 - środa, 04 stycznia 2012
ZAUŁEK ZAUŁEK Arkadiusz Roszczynała

Bydgoski konkurs twórczości więziennej organizowany jest nieprzerwanie od 1992 roku. W jego dwudziestu edycjach wzięło udział kilka tysięcy osadzonych (mężczyzn i kobiet) z prawie wszystkich zakładów penitencjarnych w kraju. Nadesłali oni łącznie około dziesięciu tysięcy prac plastycznych i rękodzielniczych oraz utworów literackich.

Celem konkursu jest aktywizacja kulturalna środowiska więziennego oraz promowanie twórczości więziennej jako przejawu społecznie akceptowanej aktywności osadzonych.

20. Ogólnopolski Konkurs Twórczości Więziennej Bydgoszcz 2011 został ogłoszony pod hasłem Kiedy patrzę hen za siebie. W tym roku zamiarem organizatorów konkursu było wzbudzenie refleksji w więziennych twórcach, dotyczącej ich życia wcześniej, przed odbywaniem kary pozbawienia wolności. Czasem warto zatrzymać się w tym pędzie życia, gdzie nie mamy na nic czasu. Nie mamy czasu na to żeby robić to, co lubimy robić, a nawet czasem zapominamy o tym co ma dla nas największą wartość. Czasem potrzeba, a czasem konieczność popatrzenia hen za siebie, aby nie zboczyć już z raz obranej drogi, którą być może w końcu udało się odnaleźć i podążyć ludziom, z którymi obcujemy na co dzień. Ale też nie zapominać o tym, że to co było kiedyś nie do końca było złe. Nie było przypadkiem. Pewnie stało się po coś? Trzeba powiedzieć tym wszystkim ludziom, że to nie był czas stracony, że udało im się odnaleźć to, co kiedyś utracili, a może osiągnęli jeszcze więcej. Dlatego też, pomimo wywieranej dziś na nas presji, że powinniśmy być tu i teraz, patrząc optymistycznie w przyszłość, powinniśmy pamiętać o tym, że tylko zaglądając w przeszłość, patrząc hen za siebie, odnajdziemy… siebie.

Bydgoski konkurs twórczości więziennej od początku organizowany jest przez bydgoski Areszt Śledczy przy wsparciu Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Bydgoszczy.

Kino Orzeł - logo200p

Jesteś tutaj: Wydania Wystawy Wystawa prac pokonkursowych 20 Ogólnopolskiego Konkursu Twórczości Więziennej Bydgoszcz 2011