Hanna Kalinowska-Cikorska. Malarstwo i rysunek

Wystawy | 
18:00, czwartek, 12 czerwca 2014 - czwartek, 17 lipca 2014
Hanna Kalinowska-Cikorska, Carpe diem, olej Hanna Kalinowska-Cikorska, Carpe diem, olej

Zapraszamy na wystawę Hanny Kalinowskiej-Cikorskiej, która po 26 latach od debiutu w Bydgoszczy, czerpiąc z bogatego dorobku oraz prezentując nowe prace, pokaże szerokie spektrum swojej twórczości.

Hanna Kalinowska-Cikorska posługuje się olejem, akrylem, gwaszem, pastelami, rysunkiem, fotografią i technikami mieszanymi.

Jerzy Rochowiak pisząc o wystawie w Dworze Artusa w Toruniu (2007 r.) nazwał ją „Krajobrazem człowieczym”. Rzeczywiście ekspresja formy i barwy obrazów Hanny Kalinowskiej-Cikorskiej podpowiada wyobraźni odbiorcy raczej pejzaż niż ciało człowieka, jednak filozofia autorki i tytuły jej prac – cykli, jak we wszystkich znaczących dziełach w historii sztuki, przybliżają ich sens i znaczenia. Znajdowanie swoistej formy dla wyrazistego pokazania nastroju i emocji to przecież podstawa kreacji.

Ewa Urbańska w artykule „Czuć malarstwo na czubkach palców” napisała: „…Nawet jeśli nie można dostrzec w pracach „Wygnanie z raju” człowieka i samotności człowieczej, o której p. Kalinowska mówi, że tkwi podskórnie w jej twórczości, to i tak widzowi pozostaje bardzo wiele – silne oddziaływanie splątanej faktury malarskiej, przenikanie laserunków, spośród których wyłania się fragment postaci, niekiedy ledwie odczytywany, hermafrodyczny…”

Z licznych prezentacji w Polsce (Bydgoszcz, Kraków, Warszawa, Sopot, Lubostroń, Toruń), Francji, Holandii, Danii i Niemczech Autorka wyróżnia dwie: pierwszą pt „Zdarzenie” – w Małym Salonie Sztuki Towarzystwa Przyjaciół Sztuki i BWA w 1988 roku oraz wystawę z konkursem pn. „Światowe Malarstwo Kobiet” w Paryżu w Grand Palais w 1994 roku, gdzie zakwalifikowała się jako jedyna Polka, co było wielkim sukcesem, zaowocowało wieloma propozycjami i świadczy o randze artystki.

Hanna Kalinowska-Cikorska dyplom uzyskała w 1988 roku w pracowni Jacka Waltosia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu.

Kino Orzeł - logo200p

Jesteś tutaj: Start