Bydgoski Trójkąt Literacki 2014 - PROGRAM!

XII edycja Bydgoskiego Trójkąta Literackiego będzie poświęcona literaturze niefikcjonalnej, a dokładniej dwóm jej gatunkom: reportażowi i esejowi. Bydgoszcz odwiedzą wybitni reportażyści – Lidia Ostałowska i Wojciech Tochman, wykwintni eseiści – Marek Bieńczyk i Tomasz Różycki, a także rewelacja ostatnich sezonów – Ziemowit Szczerek, który łączy w swoim pisarstwie powagę reportażu, powab literatury pięknej i lekkość „new journalism”.

 

Bydgoszcz na festiwalu reprezentować będzie Jolanta Baziak – poetka, ale także eseistka. Na festiwalu będą miały też premierę trzy książki (wszystkie również należą do literatury niefikcjonalnej: dwie z nich to zbiory wywiadów, a jedna zawiera szkice biograficzne): „Artysta i jego świat” Łukasza Płotkowskiego (rozmowy z ludźmi kultury), „Niewietrzone miasto” Małgorzaty Dziemitko-Gwiazdowskiej i Wojciecha Trempały (rozmowy z muzykami bydgoskiej sceny alternatywnej) oraz „Nieprzebrane skarby” Mariana Turwida (wznowienie jego szkiców poświęconych Leonowi Wyczółkowskiemu i Stanisławowi Brzęczkowskiemu).

PROGRAM

4 czerwca (środa) / godz. 18.00 / Galeria Wspólna -> Wojciech Tochman

Wybitny reportażysta, autor Schodów się nie pali, Dzisiaj narysujemy śmierć, Jakbyś kamień jadła, Eli, Eli. Jego charakterystyczne teksty, o krótkich frazach – zawsze celnych i przejmujących – dotykają najważniejszych problemów współczesnego świata. Tego najbardziej naszego świata, niezależnie od tego, w jakiej odległości od nas mają miejsce opisywane wydarzenia.

 

6 czerwca (piątek) / godz. 17.00 / Galeria Wspólna -> Wręczenie nagród w Konkursie na Bydgoską Książkę Roku 2013 „Strzała Łuczniczki”

Już po raz jedenasty zostaną uhonorowani autorzy najlepszych bydgoskich książek roku (w trzech kategoriach: poezji, prozy i wartości edytorskich). Swoją decyzję ogłosi jury w składzie: Zbigniew Gordziej, Jerzy Grupiński, Artur Nowaczewski.

 

6 czerwca (piątek) / godz. 18.00 / Galeria Wspólna -> Jolanta Baziak

Poeta i eseistka, autorka książek eseistycznych Nietzsche w optyce filozofów, Ziemia początku, Leon Wyczółkowski – kolejne życie, Fryz życia. Jej twórczość eseistyczna skoncentrowana jest wokół tego, co i w poezji autorkę najbardziej interesuje: refleksja o sztuce i filozoficzny (ontologiczny, a może nawet metafizyczny, tak właśnie – wszystko zmierza tu ku refleksji religijnej) namysł nad człowiekiem.

 

9 czerwca (poniedziałek) / godz. 18.00 / Galeria Wspólna -> Lidia Ostałowska

Znana reportażystka i dziennikarka, autorka Cygan to Cygan, Farby wodne, Bolało jeszcze bardziej. Swoje reportaże poświęca mniejszościom etnicznym, kobietom, młodzieży z subkultur – słowem pisze o tym, co zwykle ukryte przed naszym wzrokiem, czego zauważać nie chcemy, czego zauważać się boimy. Wielkość i odwaga jej pisarstwa na tym, choć nie tylko na tym, się zasadza.

 

11 czerwca (środa) / godz. 18.00 / Galeria Wspólna -> Marek Bieńczyk

Prozaik, eseista i tłumacz, laureat Nagrody Literackiej NIKE 2012, autor powieści Terminal i Tworki, a także tomów eseistycznych, m.in.: Melancholia, Przezroczystość i Książka twarzy. W swoim pisarstwie łączy doskonały styl i smak (w końcu romanista i enolog – Francja i wino mogą uchodzić za synonimy stylu i smaku) z bezpośredniością i nowoczesnością. Atrakcyjny, błyskotliwy, dowcipny.

 

12 czerwca (czwartek) / godz. 18.00 / Muzeum Sztuki Nowoczesnej (ul. Mennica 8) -> promocja książki Mariana Turwida Nieprzebrane skarby

Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy im. Leona Wyczółkowskiego wraz z Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy zaprasza na wystawę i promocję publikacji zawierającej eseje, wiersze i obrazy Mariana Turwida (to pierwsza książka z cyklu Czytanki miejskie poświęconego Bydgoszczy).

 

13 czerwca (piątek) / godz. 18.00 / Galeria Wspólna -> Tomasz Różycki

Poeta, tłumacz i eseista, laureat Nagrody Fundacji im. Kościelskich, autor tomu esejów Tomi. Notatki z miejsca postoju. Świetny poeta rozszerza swoje literackie pola zainteresowań o kolejne gatunki: po wielu tomach wierszy, poemacie Dwanaście stacji i powieści Bestiarium przyszedł czas na tom esejów. We wszystkich gatunkach – to fenomen – Różycki osiąga wyborność.

 

15 czerwca (niedziela) / godz. 16.00 / Pałac Nowy w Ostromecku -> premiera książki Artysta i jego świat Łukasza Płotkowskiego

Niezrealizowana za życia autora książka 33 wywiadów z postaciami bydgoskiej kultury, wśród których są znani plastycy, animatorzy kultury, dziennikarze, naukowcy. Książką tą chciał autor udowodnić, że Bydgoszcz posiada wielki potencjał. I mu się to udało.

(Dla chętnych przed MCK o godz. 15.00 będzie czekał autokar)

 

16 czerwca (poniedziałek) / godz. 18.00 / Galeria Wspólna -> Ziemowit Szczerek

Eseista, reportażysta i tłumacz, laureat Paszportu „Polityki” 2013, autor książek Przyjdzie Mordor i nas zje oraz Rzeczpospolita zwycięska. Ziemowit Szczerek łączy dogłębną wiedzę (jest ekspertem od spraw Europy Wschodniej, stąd ostatnio czytać można często jego opinie o sytuacji ukraińskiej) z doskonałym stylem wziętym z amerykańskiego „Nowego Dziennikarstwa” i gonzo.

 

18 czerwca (środa) / godz. 18.00 / STReFA (ul Przyrzecze / Wyspa Młyńska) -> promocja książki Niewietrzone miasto Małgorzaty Dziemitko-Gwiazdowskiej i Wojciecha Trempały

10 wywiadów z muzykami bydgoskiej sceny alternatywnej: od Variete do Upside Down i od 3moonboys do Kuby Ziołka. Autorzy przepytali bydgoskich muzyków, udowadniając, że opinia „miasta muzyki” nie opiera się tylko na sławie Rafała Blechacza.

Działy:
Michał Tabaczyński

Michał Tabaczyński

Redaktor naczelny BIK.

Polonista, dziennikarz, slawista, autor kilku książek (Parada równości, Koniec zabawy w pokolenie) i współautor kilku innych (Tekstylia bis, Kultura niezależna w Polsce 1989-2009).

Tego autora

Powiązane artykuły (wg działów)