Janusz Maciej Kochanowski - "Przemiany jesienne"

Wystawy | 
18:00, środa, 07 sierpnia 2013
Janusz M. Kochanowski, "Mój przyjaciel", akryl, olej, płótno, 60x75 cm Janusz M. Kochanowski, "Mój przyjaciel", akryl, olej, płótno, 60x75 cm

Janusz Maciej Kochanowski ur. 7 sierpnia 1937 r. pracuje twórczo od 1961 r. Dyplom architekta wnętrz otrzymał w 1963 r. w PWSSP w Gdańsku. Zajmuje się malarstwem sztalugowym i monumentalnym, projektowaniem architektury wnętrz, grafiką reklamową, rysunkiem satyrycznym, projektowaniem form przemysłowych, wystawiennictwem. Jest autorem 12 wystaw indywidualnych (Dortmund, Düsseldorf, Kassel, Bydgoszcz) oraz uczestnikiem ok. 135 wystaw ogólnopolskich i okręgowych z zakresu malarstwa i architektury wnętrz. Jego obrazy znajdują się w zbiorach muzealnych w kraju oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i zagranicą – Niemcy, Francja, Szwajcaria, Kanada, Finlandia. Jest autorem wielu projektów wnętrz hoteli, sanatoriów, biurowców, restauracji, kin oraz autorem i wykonawcą kilkunastu monumentalnych kompozycji mozaikowych. Jest prezesem ZPAP – Polska Sztuka Użytkowa w Bydgoszczy.

Autor tworzy cykle prac – łączy je zawsze temat i oczywiście czas ich powstawania. Inspiracje czerpie ze świata przyrody. Źdźbło trawy, kwiat, rybę, muszlę, motyla w różnych układach i kontekstach umiejscawia pierwszoplanowo w rozległych przestrzeniach – w pejzażu z kłębiącymi się chmurami. W tym bogatym ilościowo cyklu autor stosuje surrealistyczną poetykę i formę niemalże hiperrealistyczną. Kolejny cykl powstał w latach 2006-2007. To specyficzne „portrety” kwiatów, bardzo dekoracyjne, z niezwykłą precyzja oddające każdy szczegół budowy roślin.

Przemiany jesienne malowane w latach 2010-2013 to wizerunki ułożone z barwnych liści. Autor tworzył przestrzenną formę, kruchą, delikatną – pewnego rodzaju instalację tylko jemu dostępną, którą następnie, z przynależną jemu precyzją, przenosił na płótno. W przemianach uczestniczy sam artysta, świat przyrody i oczywiście niebo – przestrzeń, która scala wszystkie obrazy Janusza Kochanowskiego.

Kino Orzeł - logo200p

Jesteś tutaj: Start