Pejzaż w malarstwie Cecylii Janeczek-Matuszewskiej

Wystawy | 
18:00, piątek, 17 maja 2013 - sobota, 15 czerwca 2013
Cecylia Janeczek-Matuszewska, Pejzaż, olej Cecylia Janeczek-Matuszewska, Pejzaż, olej


Cecylia Janeczek Matuszewska studiowała na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu w pracowniach prof. Tymona Niesiołowskiego i prof. Stanisława Borysowskiego. Dyplom uzyskała w 1961 r. Uprawia malarstwo i rysunek. Jest autorką ośmiu wystaw indywidualnych. Uczestniczyła w kikudziesieciu wystawach zbiorowych organizowanych w kraju i za granicą. Prace jej znajdują się w zbiorach muzeów i instytucji oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Na wystawie zaprezentuje 14 obrazów olejnych na płótnie, powstałych w latach 1991-2012.

(…) Uważam, że natury nie mozna poprawić: jej czystość, świeżość, zmienność - zapewniają nieprzbrane bogactwo interpretacji. Jeden i ten sam motyw oglądany o innej porze, w innym usposobieniu, stwarza całkowicie odmienny nastrój. Ja ciągle w tej tematyce siedzę i chyba pozostanę do końca życia… Przefiltrowane przez wrażliwą osobowość artystki prace tchną szczerą poezją. Odnosi się czasem wrażenie, że Cecylia Janeczek-Matuszewska maluje nie tylko pejzaż co jego nastrój, by nie rzec ducha. A może po prostu poprzez pejzaż maluje samą siebie, odczucia będącego częścią natury człowieka? (…) (Zofia Nowicka w: dodatek do Ilustrowanego Kuriera Polskiego 3/1979)
Malarka nie zmienia swojego stosunku do natury. Pejzaż to nadal najważniejszy temat w jej twórczości. Z upływem czasu dąży do coraz większej syntezy. Istotny staje się sam proces malowania. Powstaje obraz, powstaje pejzaż, ale nie jest tym postrzeżonym w danym momencie. Jest sumą wielu oglądów i przemyśleń tego samego miejsca. Jest analizą koloru, formy, światła i nastroju. Staje się tworem uwarunkowanym naturą, własnym pejzażem Cecylii Janeczek-Matuszewskiej.

inf. Elżbieta Kantorek

Kino Orzeł - logo200p

Jesteś tutaj: Start