V Bydgoskie DRUMS FUZJE 2011

Bydgoszcz jest miastem wyróżniającym się muzycznie również dzięki wybitnym perkusistom grającym nad Brdą, jak i w różnych międzynarodowych składach. Bydgoskie Drums Fuzje 2011 eksponują muzyczne osiągnięcia perkusistów, stawiając ich w świetle fleszów. To już V edycja festiwalu – i w pewnym sensie zupełnie wyjątkowa ze względu na różnorodność – zarówno poprzez dobór wykonawców, jak i miejsc odbywania się koncertów, które mogą wpływać na klimat wydarzenia.

Okazuje się, że poza wybitnymi perkusistami jazzowymi możemy także pochwalić się mistrzami, których talent i pasję odnajdujemy w różnych stylach muzycznych, jak choćby muzyka rockowa, czy jej bardziej surowy odłam – punk rock. Miejski Ośrodek Kultury w tym roku „wychodzi” z festiwalem na zewnątrz do popularnych klubów, jak Mózg czy Estrada, Akademii Muzycznej, a nawet miejsc tak nietypowych jak Katedra pw. św. Marcina i Mikołaja (Fara). Przede wszystkim pragniemy dotrzeć do szerszej grupy odbiorców, zaskakując ich i zapraszając do odbioru dobrej muzyki w miejscach, w których bywają. Drums Fuzje stają się więc ogólnobydgoskim świętem muzycznym. Udział w nim wymaga jedynie pasji i ciekawości muzycznej, gdyż żadna z imprez nie jest biletowana.

Zaproszeni perkusiści prezentują na festiwalu swoje oryginalne projekty, przygotowane właśnie pod kątem Drums Fuzji. Co istotne, współpracują z najlepszymi wykonawcami z Polski i z zagranicy. Nowym elementem festiwalu jest poszerzenie oferty o edukację muzyczną. Zapraszamy zatem również na mistrzowskie warsztaty. Już niedługo zamilkniemy i zabrzmią bębny. Do zobaczenia!20.11.2011 r. (niedziela), godz. 16.00, Pałac Nowy w Ostromecku

KSW – Karol Szymanowski / Michał Kulenty / Zbigniew Wrombel / Piotr Biskupski

Karol Szymanowski

Karol Szymanowski – Czołowy polski wibrafonista jazzowy, kompozytor, aranżer, pedagog. Studiował na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy na Wydziale Instrumentalnym oraz na Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, którą ukończył z wyróżnieniem. Jest laureatem wielu nagród zdobytych na jazzowych konkursach w Polsce i Europie. Prowadzi ożywioną działalność koncertową głównie na polu muzyki jazzowej, lecz także współpracuje z zespołami bluesowymi i grupami wykonującymi muzykę etniczną. Dzięki stworzonej przez siebie sześciopałkowej technice gry na wibrafonie, może wykonywać gatunki muzyczne wcześniej dla wibrafonistów niedostępne. Dlatego koncertuje głównie w duetach i triach, gdzie najlepiej można wyeksponować nowatorskie aspekty tej techniki, ze szczególnym uwzględnieniem akompaniamentu. Jest autorem pomysłu rozszerzenia skali wibrafonu poprzez połączenie go z najniższą oktawą marimby, co dzięki współpracy z francuską firmą Bergerault, zaowocowało powstaniem instrumentu Bass Vibe. Wszystkie te doświadczenia Szymanowski opisał w książkach Sześciopałkowa technika gry na wibrafonie – metoda Karola Szymanowskiego (2007) i Struktury akordowe w grze wibrafonisty jazzowego – czterodźwięki (2011). Oprócz stałej pracy w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Karol Szymanowski prezentuje swą technikę i prowadzi działalność pedagogiczną na festiwalach i kursach perkusyjnych na całym świecie. Gra na instrumentach firmy Bergerault, pałkami Karol Szymanowski firmy Vibrawell.


21.11.2011 r. (poniedziałek), godz. 19.00, Klub Mózg

Buchanan / Janicki / JANICKI

Qba Janicki

Steve Buchanan – saksofon altowy, elektronika, taniec
Sławek Janicki – kontrabas
Qba Janicki – perkusja, elektronika

Qba Janicki (Bydgoszcz/Kraków) – Urodził się w 1989 r. w Bydgoszczy. Naukę gry na perkusji rozpoczyna w wieku lat 4, a w wieku lat 11 zaczyna używać instrumentów elektronicznych. Dorasta w bydgoskim klubie MÓZG, który jest jednym z najistotniejszych miejsc promujących nową sztukę niezależną w Polsce. Od najmłodszych lat otoczony przez twórców sceny yassowej oraz będący pod wpływem dużej ilość wydarzeń mających miejsce w klubie każdego tygodnia. Były uczeń PZSM im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy oraz student krakowskiej Akademii Muzycznej. Koneser dobrej jakości, eksplorator sztuki, organizator wydarzeń kulturalnych, kompozytor, producent, promotor. W czasie swojej krótkiej kariery występuje z wieloma różnymi orkiestrami symfonicznymi, zespołami kameralnymi i artystami takimi jak: Kris Wanders, Jon Dobie, Mazzoll, Sławek Janicki, Wojtek Mazolewski, Marek Pospieszalski, Rafał Mazur, Attila Dóra, Risa Takita, dj Top Cut, Tomasz Pawlicki, Adam Simmons, Steve Buchanan, Tomasz Glazik, POPO, Joanna Duda, Bartłomiej Chmara, Oskar Torok, Andrzej Przybielski, StalagMit, alias free trio, Mateusz Walerian, Sinfonietta Cracovia, orkiestrami symfonicznymi Filharmonii Krakowskiej, Pomorskiej i wieloma innymi. Członek stowarzyszenia artystycznego MÓZG i menadżer klubu MÓZG.


21.11.2011 r. (poniedziałek), godz. 21.00, Klub Mózg

Dziki Jazz – Rafał Gorzycki z zespołem

Rafal_Gorzycki

Rafał Gorzycki – perkusja
Kamil Pater – gitara
Irek Wojtczak – saksofon
Paweł Urowski – kontrabas

Rafał Gorzycki (Bydgoszcz) – Perkusista, kompozytor. Muzyk o przygotowaniu klasycznym i jazzowym. Ukończył Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia w Bydgoszczy w klasie perkusji prof. Mirosława Żyty (ojciec Łukasza Żyty). Studiował na Wydziale Jazzowym Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Warszawie jako wolny słuchacz, pod okiem profesora Kazimierza Jonkisza. Przez wiele lat pobierał nauki u wybitnego perkusisty i pedagoga Piotra Biskupskiego. Artysta zafascynowany kiedyś awangardą nowojorską, zwrócił się w kierunku europejskiej sceny jazzowej i kameralnej klasyki. Kluczem wykonywanych kompozycji jego autorstwa jest liryka i kameralny, czasem surowy nastrój melodii inspirowany brzmieniem i filozofią europejskiej muzyki XX w.


22.11.2011 r. (wtorek), godz. 19.00, Klub Estrada

Tomasz Dorn z zespołem Moskwa,
prowadzenie – Paweł KONJO Konnak

Tomasz_Dorn

Tomasz Dorn – Perkusista o „mocnym uderzeniu”, jeden z założycieli zespołu Abaddon (Bydgoszcz, 1982 r.). Zespół ten, początkowo znany pod nazwą Partyzantka Miejska, szerszej publiczności zaprezentował się już jako Abaddon podczas festiwalu w Jarocinie w 1983 r. Na jednym ze swoich koncertów muzycy poznali Petera Barbarića – dziennikarza jugosłowiańskiej gazety Mladina. Barbarić zaprosił zespół do Jugosławii na występy. Abaddon zagrał tam mini trasę składającą się z 6 koncertów w różnych miastach. Honoraria za występy członkowie zespołu przeznaczyli na nagranie materiału w lublańskim studiu. Album zatytułowany Wet za wet ukazał się w 1986 r. nakładem francuskiego wydawnictwa New Wave Records. W Polsce płyta została wydana dopiero w 1991 r. W 1987 r. wskutek rozłamu w zespole nastąpił jego koniec. Tomasz Dorn kontynuował granie od 1989 r. w zespole Variété. Przez prawie dziesięć lat wspólnego muzykowania nagrał z tą formacją trzy krążki, gdzie gościnnie udzielali się nieżyjący już trębacz – Andrzej Przybielski oraz saksofonista wywodzący się z legendarnej „Miłości” – Mikołaj Trzaska. Tu uwidoczniło się bardziej finezyjne i twórcze oblicze jego muzyki. W 2001 r. Waldek „Kiki” Jędyczowski i Tomasz Dorn reaktywowali Abaddon z nowymi muzykami: Robertem „Zwierzakiem” Dembczyńskim (gitara) i Władkiem Reflingiem (gitara basowa). Pierwszy koncert po kilkunastoletniej przerwie zagrali 1 czerwca w bydgoskim klubie Wiatraczek. Później były koncerty w całej Polsce, a także w Berlinie i w Wiedniu. W sierpniu 2003 r. zespół zagrał mini trasę po Stanach Zjednoczonych występując m.in. w nowojorskim klubie CBGB. W 2004 r. ukazał się drugi album Abaddona zatytułowany Godzina krzywd. W kwietniu 2005 r. muzycy ponownie zawiesili działalność. Przez ostatnie 30 lat, zarówno muzycy solowi, jak i zespoły doceniają niezwykle oryginalną wrażliwość muzyczną Tomasza Dorna, zapraszając go do udziału w różnych projektach. Od września 2011 r. Tomasz Dorn jest członkiem łódzkiego zespołu Moskwa.


23.11.2011 r. (środa), godz. 19.00, Akademicka Przestrzeń Kulturalna

Irek Zaręba & Sebastian Makowski – W ogniu Drums Fuzji

Ireneusz_Zareba

Ireneusz Zaręba – „Na początku jest zawsze tak samo. Kumpelskie granie po lekcjach i marzenia o koncertowaniu. Gra się wtedy dużo i… jak najgłośniej. Z upływem czasu pojawiła się możliwość związania się z klubem studenckim Beanus, gdzie razem z Sebastianem Makowskim graliśmy regularne próby. Po kilku miesiącach skorzystaliśmy z okazji wystąpienia na festiwalu Katar. Był rok 1998. Zauważeni i wyróżnieni otrzymaliśmy szansę wyjazdu na Famę, gdzie po konkursowym wystąpieniu zaproponowano nam nagranie płyty dla Sony Music Polska. Producentem został Wojtek Waglewski. To był ważny moment dla mnie, ponieważ nagrywając autorskie piosenki, z zachowaniem swoich aranżacji i pomysłów, doprowadziliśmy je do wersji płytowej pt. Atomowy Łabędź. Ukoronowaniem nagrania płyty była wspólna trasa z WW i możliwość posmakowania sceny, jej klimatu, profesjonalnej organizacji, która przekłada się na jakość muzyki, sposobu jej przeżywania w trakcie grania. Z Sebastianem Makowskim mieliśmy także okazję zagrać Woodstock w 2002 r. i WOŚP oraz dość regularne koncerty po klubach do czasu pojawienia się zespołu PtakY, w którym Sebastian został wokalistą. W 2003 r. wziąłem udział w muzycznym spektaklu Ballady morderców - piosenki Nicka Cave’a w wykonaniu aktorów Teatru Polskiego oraz w solowych projektach Jarka Webera i Sławka Uniatowskiego. Z racji rokowych korzeni ciągnęło mnie do cięższego grania. Tak powstał zespół Freak i płyta Skowyt, którą mieliśmy możliwość prezentować na wspólnej, ogólnopolskiej trasie z zespołem Acid Drinkers w roku 2008. Było bardzo energetycznie, pełne wykorzystanie bębnów, na każdym centymetrze blach i naciągu. Od 2009 r. jestem w składzie zespołu Róże Europy, z którym koncertuję w całej Polsce do dzisiaj. W 2010 r. zostaliśmy zaproszeni na koncerty w USA – Chicago, Nowy York… Obecnie pracujemy nad nowym materiałem zespołu. 23 listopada 2011 r. mam zagrać z Sebą na APK. Nie graliśmy ze sobą długi okres, ale mamy wspólną historię, a jak wiadomo ona lubi się powtarzać. Minęło 10 lat od Atomowego Łabędzia… Z okazji Drums Fuzji zagramy wspólnie jego materiał i podgrzejemy go ogniem mojego bębnienia.”


24.11.2011 r. (czwartek), godz. 19.00, Katedra pw. św. Marcina i Mikołaja (Fara)

Duke Ellington – „Sacred Concert” – Chór Akademicki UMK, Eljazz Big Band, perkusja – Józef Eliasz

Jozef_Eliasz

Józef Eliasz – Perkusista i leader wielu zespołów. Animator muzyki jazzowej oraz założyciel klubu Eljazz. Cały okres kształcenia od szkoły podstawowej po studia wyższe podporządkowuje zdobywaniu wiedzy i doświadczenia muzycznego w różnych kierunkach, ale już stopniowo poświęca się perkusji. Józef Eliasz przebija się jako muzyk do najlepszych krajowych zespołów jazzowych. Ostatecznie zostaje zaproszony do orkiestry Zbigniewa Górnego – najlepszego zespołu jazzowo-rozrywkowego lat 70. i 80. w Polsce. Dalsze doskonalenie warsztatu muzycznego w kraju jest już niemożliwe. Józef Eliasz wyjeżdża do Stanów Zjednoczonych. Tam, w klubach jazzowych Florydy i Nowego Yorku zdobywa doświadczenie jazzowe nieosiągalne w Europie. W ciągu kilku lat pracy ugruntowuje swoją wysoką pozycję muzyka i band leadera. Gdy jednak w Polsce sytuacja w latach 90. zmienia się diametralnie, Józef Eliasz pozostawia wygodne życie i wraca do kraju. Pragnie działać. Tworzy w Polsce big band. Organizuje pierwszy w Bydgoszczy, jeden z nielicznych w Europie, prawdziwy klub jazzowy ELJAZZ, który staje się „przystanią” dla bydgoskiego, ale nie tylko bydgoskiego środowiska jazzowego. Organizuje cykle imprez i koncertów jazzowych, takie jak Europejskie Spotkania Jazzowe, Zaduszki Jazzowe, Zaduszki Bluesowe. W 1999 r. Józef Eliasz tworzy kolejną swoją orkiestrę. Tym razem z muzyków wyłącznie z bydgoskiego środowiska muzycznego powstaje ELJAZZ Big Band. Wokół klubu i big bandu skupia się środowisko zaprzyjaźnionych jazzmanów i jazz fanów. Józef Eliasz wykorzystując swoje wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą na Dziecięcych Warsztatach Muzycznych w Margoninie przygotowuje Warsztaty Jazzowe dla Niepełnosprawnych.


25.11.2011 r. (piątek), godz. 20.00, Kawiarnia Artystyczna Węgliszek

City Jazz Trio – Jacek Pelc, Bartosz Hadała, Grzegorz Nadolny

Jacek_Pelc

Jacek Pelc – Urodził się w 1959 r. w Bydgoszczy. Polski muzyk jazzowy. Absolwent klasy perkusji Państwowego Liceum Muzycznego w Bydgoszczy (1978) oraz Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach (1982).
1978-1982 – liczne koncerty i nagrania radiowe z akademickim Big-bandem, koncerty klubowe ze Stanisławem Sojką oraz z Kwintetem Jerzego Główczewskiego, wreszcie angaż na stanowisko perkusisty u Jarka Śmietany w grupie Extra Ball
1986-1991 – współpraca z formacjami: Sounds, Polish Jazz Stars Jarka Śmietany, koncerty klubowe i festiwalowe w Polsce, Niemczech, Holandii, Turcji, Indiach, Francji (z udziałem m.in. Anny Jurksztowicz, Krzesimira Dębskiego, Andrzeja Jagodzińskiego, Piotra Barona, Janusza Szprota). Ponadto w latach 1982-1990 regularny udział w roli wykładowcy w warsztatach muzycznych.
1992-1995 – koncerty, nagrania radiowe i płytowe z własną formacją City Jazz Trio z udziałem Krzysztofa Herdzina i Grzegorza Nadolnego, współpraca z kwartetem Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego.
1999-2003 – założenie własnej formacji Electric Trio z udziałem gitarzysty Piotra Olszewskiego oraz basisty Grzegorza Nadolnego. Równolegle 2001 – 2008 początek regularnej współpracy artystycznej z formacjami Leszka Kułakowskiego.
2005-2008 – nagrana we własnym studio (BUMS) tytułowa kompozycja z płyty GuDrumBa znalazła się na dwupłytowej składance The Best of Polish Jazz 2005
2008 – założenie mini formacji GuDrumBa Duet z udziałem perkusisty Marcina Jahra. Koncerty z Justyną Bacz promujące płytę Brassens Mon Amour.
2009 – udział w roli solisty na Festiwalu Prapremier w zespole Leszek Kułakowski Ensemble Piccolo i NOSPR. Sesja płytowa z muzyką J.S. Bacha w trio z gitarzystą Piotrem Olszewskim.


26.11.2011 r. (sobota), godz. 15.00, Akademia Muzyczna, Sala Koncertowa, ul. Staszica 3

Warsztaty mistrzowskie, prowadzenie – David Goloschokin, Piotr Biskupski

David_Goloschokin

David Goloschokin – artysta, kompozytor, muzyk jazzowy reprezentujący czołówkę rosyjskiego jazzu. Uznany na całym świecie multi-instrumentalista, dyrektor artystyczny i założyciel Jazz Philharmonic Hall w St. Petersburgu (1989 r.), wokół której koncentruje się lokalne środowisko jazzowe. Aktywny na scenie jazzowej od 45 lat. Jego pasja do jazzu narodziła się w wieku 15 lat, podczas nauki w Konserwatorium Leningradzkim. Od 1968 r. David Goloschokin jest dyrektorem grupy jazzowej David Goloschokin Band, która koncertuje po całym świecie. Od 16 lat jest dyrektorem muzycznym i twórcą Międzynarodowego Festiwalu Jazzowego Jazz Białych Nocy, w którym niejednokrotnie uczestniczyli polscy artyści. Od wielu lat prowadzi serię programów o jazzie w rosyjskiej telewizji, jest autorem wielu audycji radiowych. David Goloschokin to legendarny muzyk i działacz społeczny, który przyczynił się do wzrostu rangi jazzu w Rosji.


26.11.2011 r. (sobota), godz. 18.00, Akademia Muzyczna, Sala Koncertowa, ul. Staszica 3

Mała Filharmonia Jazzu – Piotr Biskupski,
David Goloschokin, Grzegorz Nadolny, Piotr Olszewski

Piotr_Biskupski

Piotr Biskupski – Absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie prof. J. Zgodzińskiego. Laureat nagród indywidualnych konkursów jazzowych: Złota Tarka, Jazz nad Odrą. Współpracował z czołówką polskiej sceny jazzowej: Z. Namysłowski, W. Karolak, T. Szukalski, a ponadto z R. Rossem, M. Hendrix, D Brown, B. Molenhofem, S Weinert. Od wielu lat współtworzy większość projektów artystycznych W. Nahornego, J. Strobla, M. Bogdanowicza. Często zapraszany do współpracy przez wykonawców różnych gatunków muzycznych. Jest poszukiwanym muzykiem studyjnym. Nagrał ponad 30 płyt. Jest bardzo wysoko cenionym pedagogiem. Prowadzi klasę perkusji w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, gdzie jest adiunktem. Wykłada na licznych kursach perkusyjnych i jazzowych. Propaguje muzykę jazzową w cotygodniowej autorskiej audycji Jazz po północy na antenie rozgłośni Polskiego Radia PiK. Aktywnie pisuje artykuły do fachowych pism muzycznych, m.in. Top Drummer i Muzyk. Odznaczony medalem za szczególne osiągnięcia dla kultury narodowej Gloria Artis.

Kino Orzeł - logo200p

Jesteś tutaj: Działy Kultura Listopad 2011 V Bydgoskie DRUMS FUZJE 2011