Julia Curyło. Malarstwo

Wystawy | 
16:00, sobota, 04 maja 2013 - niedziela, 02 czerwca 2013

Julia Curyło jest laureatką nagrody specjalnej przyznanej przez dyrektora Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy Wacława Kuczmę w Ogólnopolskim Przeglądzie Malarstwa Młodych „Promocje 2010” w Legnicy. Nagrodą jest wystawa w bydgoskiej galerii.


„Przy pierwszej indywidualnej wystawie Julii Curyło w galerii Wozownia w Toruniu w lipcu 2011, zajmowały ją skomplikowane związki i przenikania sfer sacrum i profanum. Poprzez swoje wielkoformatowe, drobiazgowo dopracowane płótna analizowała stosunek człowieka XXI wieku do wiary, mistyki i religii. W szczególności fascynowały ją problem skomercjalizowania wiary, kwestia istnienia popkultury w religii oraz związana z tym estetyka kiczu i przedstawień jarmarcznych. Jak sama twierdzi:

„Można nawet powiedzieć, iż religijność została „u’pop’owiona” i poddana komercjalizacji – podobnie jak otaczająca nas rzeczywistość.”
[…] Obrazy przedstawiają odpustowe figury świętych pośród dmuchanych delfinów, baranków, baniek mydlanych. Na tym etapie twórczości widoczne są inspiracje Curyło surrealizmem i neo-pop. ”

- Ewa Sułek, fragm. tekstu - 

Julia Curyło jest absolwentką warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni profesora Leona Tarasewicza (dyplom z wyróżnieniem, 2009). Jest autorką obrazów, głównie wielkoformatowych płócien wykonanych techniką olejną, oraz instalacji prezentowanych w przestrzeni publicznej. W styczniu 2010 roku Curyło wygrała konkurs A19 organizowany przez galerię Pociąg do Sztuki. Jej praca Baranki Boże ozdobiła przestrzeń nad peronem stacji Metro Marymont przynosząc artystce rozgłos. W listopadzie tego samego roku otrzymała Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz nagrodę Galerii Miejskiej BWA w Bydgoszczy podczas PROMOCJI 2010 w Galerii Sztuki w Legnicy. W maju 2011 roku została nominowana do prestiżowej nagrody im. Gepperta.

Kino Orzeł - logo200p

Jesteś tutaj: Start