Sezon ogórkowy

Sezon ogórkowy brzmi jak hasło z historycznego słownika języka polskiego. Nawet nie wiem, czy ktoś tak jeszcze mówi (oczywiście poza kręgiem hodowców ogórków). Nie wiem, czy zdradzam tajemnicę, ale: sezon ogórkowy nie istnieje!

Istnieją, owszem, wakacje, podczas których nikt nie zmusza nas do ograniczenia kulturalnej aktywności. To prawda, że niektóre instytucje kultury na czas największych upałów zamrażają swoją działalność, ale pójść w ich ślady znaczy pójść na łatwiznę. Wakacje to czas, kiedy możemy nadrabiać zaległości. Wakacje to czas dobrowolności, która jest koniecznym warunkiem uczestnictwa w kulturze.

Istnieje, to fakt, lato, podczas którego klimat dla kultury jest taki sam jak w czasie każdej innej pory roku. Jak nie lepszy! Upały i susze – zapewne szkodliwe dla ogórków – kulturze wcale nie szkodzą.
W tym roku postanowiliśmy wspomóc tych wszystkich, dla których wakacje nie oznaczają wypoczynku od kultury – to dla Was przygotowaliśmy wakacyjny numer BIK-u. Ale nie tylko dla Was, mam nadzieję, że nam to wybaczycie – także dla tych, którzy do tej pory wierzyli w istnienie sezonu ogórkowego.

W numerze znajdziecie szczegółowe programy letnich festiwali: wielkiego ludycznego święta trwającego przez całe 62 wakacyjne dni, które w tym roku nazywa się Europejskie Lato Artystyczne (a które znacie pewnie pod dawną nazwą – Bydgoskie Artystyczne Lato), a także – już okaleczonego brakiem głównej gwiazdy – festiwalu Art Pop (który także debiutuje w nowej formule – jego poprzednia nazwa też jest dobrze znana – to Smooth Festival). Oprócz nich prezentujemy ofertę bydgoskich instytucji kultury i stowarzyszeń. Przypominamy, gdyby ktoś zapomniał: biblioteka jest czynna cały rok, książka nie zna wakacyjnej przerwy i jest dla nas dostępna w każdej chwili.
Kultury wystarczy dla wszystkich. Uczestniczcie! Bawcie się! Używajcie!

Michał Tabaczyński

Michał Tabaczyński

Redaktor naczelny BIK.

Polonista, dziennikarz, slawista, autor kilku książek (Parada równości, Koniec zabawy w pokolenie) i współautor kilku innych (Tekstylia bis, Kultura niezależna w Polsce 1989-2009).

Kino Orzeł - logo200p

Jesteś tutaj: Wydania Lipiec/Sierpień 2011 Sezon ogórkowy