Artyści ważni, ciekawi i unikatowi

Fonomo Music and Film Festival, to kolejna, interesująca propozycja Fundacji Nowa Sztuka Wet Music. O tym, dlaczego te dwa jesienne dni (19-20 października) warto spędzić w Miejskim Centrum Kultury, opowiedzieli Marcinowi Szymczakowi organizatorzy imprezy, Artur Maćkowiak i Bartek Kapsa.


Działania Fundacji Nowa Sztuka Wet Music coraz wyraźniej wpisują się w krajobraz kulturalny naszego miasta. Dzięki Duchamperiom tchnęliście nowe życie w muszlę koncertową. Relokacje kulturalnie ożywiły zachodnią część śródmieścia. Jaka jest idea październikowego Fonomo Music and Film Festival?

Bartek: Formuła festiwalu zakłada prezentację ciekawych filmów i twórców muzyki, oraz różnego rodzaju związków muzyki z filmem. Dobór poszczególnych punktów programu odbywał się w tak, by zwrócić uwagę odbiorców na przenikanie się tych dwóch dziedzin sztuki i na ich współbrzmienie. Mamy nadzieję pokazać jak silne związki łączą film i muzykę i to, że na ogół te dwie formy sztuki idealnie się uzupełniają.


Artur: Interesuje nas pewien ulotny związek między filmem (obrazem) i muzyką (dźwiękiem). Chcemy się uważnie przyjrzeć. tym zależnościom. Jest to jednak wydarzenie, które zdecydowanie mniej zafunkcjonuje w przestrzeni miejskiej. Ma po prostu inną naturę niż te, które wymieniłeś. Jeśli chodzi o program, festiwal wpisuje się w ciąg wszystkich wydarzeń, które zorganizowaliśmy przez ponad rok działania naszej fundacji. Cały czas staramy się prezentować artystów ważnych, ciekawych, w pewnym sensie unikatowych dla naszego miasta. Takich, którzy nigdy nie mieli okazji prezentować tu swojej twórczości lub robili to niezwykle rzadko.

Udało się wam przygotować bardzo interesujący program. Powiedzcie coś więcej o artystach i filmach wybranych na te dwa festiwalowe dni.
Bartek: Jednym z ciekawszych filmów będzie Cure for pain. Jest to historia lidera kultowej formacji Morphine, Marka Sandmana. To dokument opowiadający o jego życiu, tragicznej i przedwczesnej śmierci, a także o scenie rockowej lat dziewięćdziesiątych.
Artur: Oczywiście również koncerty są dobrane pod kątem związku z filmem. Mikołaj Trzaska z zespołem wykona muzykę, którą skomponował do filmu Róża, Wojciecha Smarzowskiego. Duet SzaZa zagra do wczesnych etiud filmowych Romana Polańskiego. Trio Kapsa/ Pater/ Kapsa zmierzy się z filmem Piccadilly. Zespół Małe Instrumenty wykona muzykę prezentującą ich rozległe związki z filmem. Wszyscy artyści przygotowując swoje koncerty, wzięli pod uwagę ideę festiwalu, co z pewnością czyni wydarzenie szczególnie interesującym.

W trakcie festiwalu odbędą się również warsztaty, które poprowadzi jeden z gości. Powiedzcie coś więcej na ten temat.
Artur: Prowadzimy rozmowy z krytykami: filmowym i muzycznym, którzy pomagali nam w budowaniu programu festiwalowego. Chcielibyśmy, żeby poprowadzili warsztaty z krytyki filmowej i muzycznej. Mam nadzieję, że planowane warsztaty dojdą do skutku. Takie spotkanie może być bardzo inspirujące, zwłaszcza dla osób, które zajmują się krytyką lub mają zamiar się tym parać.

Kto i dlaczego powinien się wybrać na Fonomo Music and Film Festival?
Bartek: Myślę, że program zainteresuje zarówno miłośników współczesnej muzyki jazzowej, improwizowanej czy poszukującej nowych form wyrazu, jak i miłośników dobrego kina.
Artur: Na Festiwal zapraszamy wszystkich miłośników dobrego kina i muzyki. Zwłaszcza tych, którzy chcieliby zagłębić się trochę w oba te światy i wraz z nami poobserwować, jak te dwie dziedziny na siebie oddziałują i co z tego wynika.

Działy:
Marcin Szymczak

Marcin Szymczak

Polonista, dziennikarz radiowy (Radio Kultura).

Kino Orzeł - logo200p

Jesteś tutaj: Wydania Październik 2012 Artyści ważni, ciekawi i unikatowi