Adam Gajewski

Adam Gajewski

Właśnie wchodzimy w Rok Bydgoskiego Dziedzictwa Przemysłowego. Wchodzimy nieśmiało, nie wiedząc jeszcze, co przyniesie. W pamięci tkwi jednak ostatnia edycja TehoFestu, święta Szlaku Wody Przemysłu i Rzemiosła, która pozwala marzyć o pobudzaniu coraz większego zainteresowania industrialną stroną historii naszego miasta. Także kolejną rocznicę powrotu Bydgoszczy w granice Polski potraktujmy jako kontekst.

Na fali!

W nasz rejs wyszliśmy dokładnie rok temu. W ładowniach – kultura; spotkania tematyczne, warsztaty, rękodzieło, koncerty, lektoraty językowe… Zaś w kontekście „etosu szyperskiego” staliśmy się niespodziewanie miejscem unikatowym w skali całego kraju!

Kiedy Miejskie Centrum Kultury otrzymało przed rokiem możliwość użytkowania zabytkowej barki holowanej, wielu ludzi w Bydgoszczy nie widziało świetlanej przyszłości dla tego rozwiązania. Ostatnie z barek unoszących się na Brdzie, zaadaptowane na puby, kojarzyły się dotąd po prostu ze „studenckim piwem”, „piłkarzykami”, karaoke… Jeśli gdzieś koncert – to najczęściej oczywiście szanty. Standard. Tymczasem „nasza barka” – zbudowana w roku 1937 roku „Lemara” – miała być inna. I jest!

Działy:

Pod flagą biało-czerwoną, biało-amarantową, a czasem nawet pod banderą…piratów! – Powstaje „latająca wystawa historyczna”, której pierwsze elementy chcemy zaprezentować podczas tegorocznego Święta Niepodległości.

„Archiwum B.” Miejskiego Centrum Kultury to pracownia, która chętnie włącza się w obchody oficjalnych rocznic, świąt, zawsze szukając niebanalnego spojrzenia na historię regionalną lub ogólnopolską. W listopadzie wchodzimy w kolejną, naprawdę barwną opowieść…

Działy:

Pierwszego dnia zaniemówisz, nazajutrz wejdziesz w dojrzałość i dym pobojowiska

Jest już zwyczajem, że w kontekście Święta Niepodległości niektóre rozgłośnie radiowe nastawiają się wyłącznie na rodzimą muzykę, telewizja powtarza różnorakie „biało-czerwone hity”, sięga się po klasyczną literaturę. Oczywiście literaturę polską. Kino „Orzeł” nie wyłamuje się od zasady, choć u nas to, co stare, połączy się z nowym, współczesnym. Zapraszamy na specjalne, dwudniowe, świąteczne spotkanie z filmem w cyklu „Świat Movie”.

Działy:

Mówiono o nim i pisano: „Genialny lotnik, człowiek niezwykły.” Tenże genialny pilot jest nie tylko dziejowo związany z naszym regionem, ale ma też wciąż w Bydgoszczy oddanych sobie entuzjastów…

Lustrując ulice miasta, a również nawiedzając bydgoską świątynię garnizonową, napotkamy wiele śladów historii żołnierskich historii – symbole, wota, tablice przypominają o tych, którzy swoje obowiązki wykonywali z przykładnym poświęceniem, odwaga, a często również szaleńczą brawurą. Do tych ostatnich z pewnością zaliczał się lotniczy as – pułkownik pilot Bolesław Orliński.

Działy:

Kino Orzeł - logo200p

Jesteś tutaj: Autorzy Adam Gajewski