Adam Gajewski

Adam Gajewski

Być może niewielka ewolucja w świętowaniu Dnia Niepodległości pozwoli przywrócić pamięć o „bydgoskiej rewolucyi”, która podobno „zwyciężyła na całej linii”…

Tegoroczne obchody listopadowe potrwają w zasadzie trzy dni (do 9 do 11 dnia miesiąca, szczegółowy program znajdziecie na stronie MCK). Szczególnie mocna i widowiskowa będzie przy tym sobota, wigilia Dnia Niepodległości – i nie jest to tylko ukłon w stronę tych bydgoszczan, którzy wybierają się na obchody warszawskie, wolą spędzić niedzielę z rodziną, czują już oddech pracowitego poniedziałku itd… Pojawiła się szansa, aby zagrać o lokalny koloryt i kontekst wydarzeń, które dziś wspominamy jako kres Zaborów, osławiony „przystanek Niepodległość”.

Działy:

I cud ów stał się!
Pamiętamy go wszyscy. Nieprzyjaciel stał już 15 kilometrów od mostów warszawskich, na polach pomiędzy Jabłonną a Radzyminem. Parł naprzód w niepowstrzymanym, zdawało się, pędzie. I oto w tym właśnie dniu 15 sierpnia 1920, u wrót Warszawy, u brzegów naszej Wisły, jakby za wyraźną sprawą Wszechmocnego, odwraca się karta wojny!

„Armia bolszewicka, dufna w swoje dotychczasowe zwycięstwa, upojona powodzeniem, jakie jej towarzyszyło przez setkę mil od brzegów Dźwiny, Berezyny i Kijowa, tutaj naraz zmuszona jest stanąć na miejscu, a potem, mimo rozpaczliwego oporu, mimo swej przewagi liczebnej – zaczyna się cofać. Po kilku dniach to już nie odwrót: to ucieczka, popłoch, katastrofa!” – Te słowa mogą brzmieć jak dość kwieciście zbudowany najkrótszy z możliwych opisów wojny polsko–bolszewickiej 1920 roku, stylizowana notatka z podręcznika historii. Ale nie jest współczesne streszczenie kampanii; to słowa naocznego świadka wydarzeń.
Pisarz, teatrolog, krytyk – Adam Grzymała-Siedlecki, wydając w 1921 roku książkę „Cud Wisły”, mógł rzeczywiście śmiało stwierdzić: „wszyscy go pamiętamy”. Jednak sam tomik korespondencji wojennych autora, związanego przez wiele lat z Bydgoszczą, popadł na lata w pewne zapomnienie.

Działy:

Ciekawe wspomnienie o bydgoskim ociemniałym wirtuozie. Czy pierwszy film B. Poręby powstał dzięki Szczepanowi Jankowskiemu?


Olaf Jankowski, syn Szczepana Jankowskiego, bardzo dba, aby pamięć o jego ojcu – wieloletnim, legendarnym organiście kościoła p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa – nie zatarła się. Fakt istnienia skweru imienia taty, tablicy memorialnej, uzupełnia jeszcze zbieraniem wspomnień dotyczących ojca. Tym razem dostarczył nam szkic autorstwa Bohdana Poręby, reżysera filmowego, postaci wzbudzającej wiele emocji i kontrowersji, twórcy m.in. Hubala czy Katastrofy w Gibraltarze.

Działy:

Przechodniu, 10 czerwca ubierz się w stylu retro i przyjdź na Wyspę Młyńską! Nie masz stroju takiego kostiumu? – Też przyjdź!


Czy ubiegłoroczna plenerowa impreza „Imieniny Leona” zainspirowała obwieszczenie Roku Leona Wyczółkowskiego, czy może po prostu druga edycja edukacyjno-rekreacyjnego pikniku stanie się przysłowiową wisienką na słodkim torcie, jaki przez cały rok Mistrz Leon serwuje mieszkańcom nie tylko Bydgoszczy A.D. 2012? – Nieistotne. Najważniejsze, że 10 czerwca Wyspa Młyńska znów stanie się miejscem wspólnej zabawy i nauki Bydgoszczan, pikniku w stylu retro, trwającym od południa do godziny 18.00! Zapraszamy każdego!

Imieninową ofertę przygotowują m.in. Miejskie Centrum Kultury, bydgoskie Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego i cała plejada organizacji, stowarzyszeń, grup artystycznych, którym nie obojętna jest sztuka najwybitniejszego malarza i grafika związanego z naszym regionem. 10 czerwca zobaczymy na Wyspie zarówno reprodukcje dzieł „Wyczóła”, jak i ich współczesne interpretacje w stylu street artu, czy prace namalowane na miejscu, przez imieninowych gości!

Zapraszamy do podróży w czasie

Preferujemy styl Leonowi najbliższy, to jest retro; z lat – załóżmy orientacyjnie 1900-1939 – dla najefektowniej przebranych, również dla właścicieli starych, klasycznych rowerów – przewidziano nagrody. Muzeum zaproponuje zaś konkurs na najlepszą laurkę dedykowana Solenizantowi. Sam Leon – podobnie jak w ubiegłym roku – na pewno pojawi się na Wyspie, będzie wiec okazja, aby malarzowi złożyć życzenia osobiście.

Tego dnia wszystkie wystawy muzealne w obiektach przy Wyspie Młyńskiej i Mennicy będą dostępne za darmo. – „Wyczół” jak zwykle gościnny…

Wyspa Młyńska: godzina 12.00-18.00

Gościeradzkie przysmaki, obecność starych aut, występy muzyczne, pokazy i nauka tańców z epoki, warsztaty graficzne – to atrakcje znane już z ubiegłorocznej edycji, ale cieszące się wówczas tak wielkim wzięciem, że tegoroczny program powtarza je i potęguje. Kogo zaś upał i atrakcje zmorzą, ten znajdzie na pewno ukojenie na plaży. Oczywiście plaży w stylu retro.

10 czerwca zapowiada się imieninowo!

Działy:

Kilka dni zdjęciowych spędziła ekipa Archiwum B. w betonowych labiryntach dawnego kompleksu NGL oraz w innych obiektach wpisujących się w światową i lokalną historię masowej produkcji nitrogliceryny, przemysłu zbrojeniowego. Na potrzeby piątego wydania naszego programu historycznego, emitowanego na antenie TVP Bydgoszcz, odtworzyliśmy postaci znane i anonimowe; wynalazców i robotników, nadzorców i konspiratorów, przedstawicieli kilku narodowości. Najbardziej cieszy fakt, iż pracownikowi MCKMarcinowi Szymczakowi, przypadła w udziale wyjątkowa rola samego Alfreda Nobla!

Działy:

Kino Orzeł - logo200p

Jesteś tutaj: Autorzy Adam Gajewski