Marcin Szymczak

Marcin Szymczak

Polonista, dziennikarz radiowy (Radio Kultura).

Było kilka minut po godzinie szesnastej gdy wysiadłem z tramwaju i skierowałem swoje kroki w kierunku Parku Ludowego im. Wincentego Witosa. Po drodze mijałem kolejne, wyjątkowo liczne tego dnia, osoby odziane w koszulki opatrzone nazwami najróżniejszych kapel rockowych. Pojedynczo, parami i w nieco liczniejszych grupach, wszyscy zmierzali w tym samym kierunku. Była pierwsza sobota września, a na scenie muszli koncertowej już od kilku chwil grał zespół Nihil Quest.

Działy:

Bydgoszcz to bez wątpienia miasto kojarzące się z muzyką. Przede wszystkim z klasyką i jazzem, również tym awangardowym, którego kolebką jest klub Mózg.
Rafał Blechacz, Paweł Wakaracy i Michał Szymanowski, trzej niezwykle utalentowani pianiści młodego pokolenia, swoje umiejętności zdobywali pod okiem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń, w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Tutaj żył i grał genialny trębacz Andrzej Przybielski. Stąd pochodzi Krzysztof Herdzin, doskonały orkiestrator, aranżer i pianista, znany ze współpracy z Janem A.P. Kaczmarkiem. Nad Brdą rodziła się scena yassowa, która była niczym zastrzyk świeżej krwi dla, tkwiącego w stagnacji i samozadowoleniu, środowiska jazzowego początku lat dziewięćdziesiątych. Warto jednak wiedzieć, że bydgoska muzyka rozbrzmiewa również poza dostojnymi gmachami Filharmonii Pomorskiej, Opery Nova i Akademii Muzycznej. Jest się czym chwalić również na polu szeroko rozumianej muzyki alternatywnej czy wręcz undergroundowej. Na kogo, w Bydgoszczy i okolicach, warto zwrócić uwagę? Czego koniecznie posłuchać? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Działy:

Kino Orzeł - logo200p

Jesteś tutaj: Autorzy Marcin Szymczak