Marcin Szymczak

Marcin Szymczak

Polonista, dziennikarz radiowy (Radio Kultura).

Znany z anteny Polskiego Radia Pomorza i Kujaw dziennikarz Zdzisław Pająk od lat cieszy się zasłużoną opinią autorytetu w dziedzinie muzyki rockowej, bluesowej czy jazzowej. Jego rozległa i nieustannie pogłębiana wiedza zaowocowała trudną do oszacowania liczbą audycji radiowych, telewizyjnych czy spotkań i wykładów przybliżających twórczość wielu wybitnych artystów. Wśród nich znaleźli się również tacy, których biografię oraz dorobek Zdzisław Pająk zgłębiał szczególnie wnikliwie. Celem i efektem tych starań były oczywiście książki. Po wydanej w 1998 roku pozycji Eric Burdon: Feniks rocka i o 10 lat młodszej Eric Clapton: Pielgrzym rocka, do rąk czytelników trafia właśnie opasły tom poświęcony Jimiemu Hendrixowi.

Jimi Hendrix: Szaman rocka to pierwsza część dwutomowej w założeniu biografii amerykańskiego geniusza gitary. Rozmiar tej publikacji może nieco zaskakiwać, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że muzyk należy do tak zwanego „Klubu 27”. Nie jest jednak odkrywczym stwierdzeniem, że można wieść życie długie, lecz bezbarwne, tak samo jak krótkie i niezwykle intensywne. Oczywiście Jimi stanowi podręcznikowy przykład tego drugiego podejścia.

Społeczna inicjatywa Jedzenie Zamiast Bomb (Food Not Bombs) od lat funkcjonuje w niezliczonych grupach, aktywnych w wielu miastach Stanów Zjednoczonych i Europy. Od niedawna również gorzej sytuowani mieszkańcy Bydgoszczy mogą liczyć na darmowy ciepły posiłek. Z Edytą Orzędowską, jedną z osób odpowiedzialnych za działania pod szyldem Food Not Bombs w Bydgoszczy, rozmawia Marcin Szymczak.

Działy:

Z Małgorzatą Żwikiewicz i Pawłem Wiśniewskim z zespołu Blackberry Hill rozmawia Marcin Szymczak.


19 grudnia ukaże się kolejny album nagrany w ramach projektu „Pierwsza płyta”, realizowanego przez Pracownię Muzyki w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. Będzie to wydawnictwo duetu Blackberry Hill, zatytułowane I Lied To The Rain. Tego samego dnia grupa zagra również koncert, na którym premierowo zaprezentuje ten zupełnie świeży materiał. Nam Małgorzata Żwikiewicz i Paweł Wiśniewski opowiedzieli, jak to wszystko się zaczęło, dlaczego ich piosenki są smutne i skąd się wzięła nazwa Blackberry Hill.

Działy:

Związki muzyki i obrazu wydają się być tyleż ścisłe, co oczywiste. Fonomo Music & Film Festival eksploruje i podkreśla różnorodną naturę tych powiązań, do tego czyni to w sposób zdecydowanie daleki od banału. Trzecia edycja tej imprezy już w październiku (9-11.X) w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy.

Tym razem organizatorzy (Fundacja Nowa Sztuka Wet Music) zaprosili artystów z Polski, Wielkiej Brytanii, Holandii/USA, Danii i Austrii. Poza koncertami obejrzymy również filmy, nierzadko trudno dostępne i nieznane szerokiej publiczności.

Działy:

Zdarzało się tego lata, że zgłaszałem (moim zdaniem uzasadnione) zastrzeżenia dotyczące nieludzkich wręcz upałów i deklarowałem tęsknotę za zdecydowanie rozsądniejszą, jesienną aurą. Sugerowano mi wówczas, że jestem jednym z tych, którzy narzekanie na pogodę mają we krwi i wkrótce będę marudził jak bardzo mi zimno. Otóż nie. Być może zostałem wykonany na skandynawskich podzespołach, ale gdy termometr pokazuje dwadzieścia stopni poniżej zera, czuję się jak Szwed w Ikei. Natomiast temperatury i wilgotność rodem z tropików skutecznie zmieniają mnie w bezużyteczny i nieestetyczny wór materii pochodzenia organicznego. To dlatego niezmiernie cieszy mnie koniec wakacji. Słupek rtęci zwykł opadać wówczas do poziomu, pozwalającego mi na sprawne funkcjonowanie. Doceniam również fakt, że młodzież na powrót zasiedla szkolne ławy, zamiast masowo obsiadać niezliczone miejsca użyteczności publicznej niczym gołębie lub inne ptactwo. Nierzadko zresztą robiąc więcej hałasu oraz szkody, o każdej porze dnia i niestety nocy.

Działy:

Kino Orzeł - logo200p

Jesteś tutaj: Autorzy Marcin Szymczak