Dominika Kiss-Orska

Dominika Kiss-Orska

Redaktorka wydania BIK.

Kulturoznawczyni, dziennikarka prasowa („Gazeta Pomorska”) i radiowa (Radio Kultura).

Z Krzysztofem Nowickim, reżyserem i szefem fundacji Koloroffon, rozmawia Dominika Kiss-Orska

Jaka jest kondycja kina niezależnego w regionie?

Kino w regionie ma swoich przedstawicieli. Festiwal toruński Tofifest jest imprezą, podczas której, w paśmie „lokalizacja”, można zobaczyć bydgoskich i toruńskich twórców. Co roku podsumowuje to, co się dzieje. Jesteśmy silnym regionem jeśli chodzi o film. Ale, byśmy mogli funkcjonować potrzebne są finanse.

Działy:

W Bydgoszczy od jakiegoś czasu ujawniają się osoby, którym sytuacja kulturalna w naszym mieście nie jest obojętna. To są tzw. animatorzy kultury. A animator kultury to zawód. Jak piekarz, ślusarz, prawnik, czy lekarz. Dlaczego więc ci animatorzy nie mogą utrzymywać się z wykonywania swojego zawodu? Dlaczego humaniści – kulturoznawcy, dziennikarze, poloniści – pracują jako sprzedawcy, przedstawiciele handlowi, kelnerzy, znajdujący zatrudnienie w licznych bydgoskich galeriach handlowych. Po godzinach zajmują się realizowaniem swoich pasji, czyli organizowaniem nam atrakcyjnego czasu wolnego.

Nie wiem jak Państwo, ale ja się cieszę, że lato dobiegło końca. Letnie lenistwo mogłoby, moim zdaniem, trwać tydzień. Przejadłam się tych sezonowych ogórów i stęskniłam za normalnym tempem, regularną działalnością kulturalną.

Sezon zaczynamy „z grubej rury” pierwszym Bydgoskim Kongresem Kultury. Przeczytają Państwo o nim kilka stronic dalej. Ale chciałabym polecić jeszcze dwa inne.

Gdy Jakub Żulczyk wysiadł z pociągu na dworcu głównym w Bydgoszczy, wysłał do przyjaciela smsa o treści „Bydgoszcz to piekło”. Piekło poprzedził epitetem, którego w kulturalnym magazynie nie wypada cytować. Na Starym Rynku zamówił bezcenną golonkę, z ogródka obserwował festyn wojewódzki, który dział się na starówce. Pani zaprosiła dzieci na scenę i zapytała, spod jakiego są znaku zodiaku. Jedna z dziewczynek odpowiedziała, że jest panną,  na co pani, rechocząc, ostrzegła: „Uważaj, by ci tak nie zostało do końca życia”. Dziewczynka się zawstydziła.

Po oficjalnym wieczorku z pisarzem, zabraliśmy go na spacer po mieście. Żulczyk zachwycił się młynem Rothera na Wyspie Młyńskiej, zabudową przy Młynówce. Dostrzegł piękno w odrapanych kamienicach Starego Miasta i w napisie „Savoy”. Wyjeżdżał zaciekawiony naszym miastem. I nawet trochę zauroczony.

Nie piekło, najwyżej lokalne piekiełko.

Wielki Gatsby to spektakl o zepsuciu i zblazowaniu. Bogatych Amerykanów z początku XX wieku, Polaków z początku XXI. O wielkich marzeniach o bogactwie, miłości, szacunku. Gatsby (Michał Czachor) pragnie zdobyć Daisy (Barbara Wysocka), swoją wielką miłość sprzed lat. Myśli, że to się uda, gdy wcześniej zgromadzi ogromny majątek. W jego wielkiej posiadłości bawi nowojorska śmietanka śmietanek, a on sponsoruje codzienne atrakcje. Swój dom sytuuje w sąsiedztwie Daisy i Toma (Mateusz Łasowski) Buchananów, w końcu udaje mu się sposobem doprowadzić do spotkania. Daisy jest pod wrażeniem bogactwa byłego kochanka. Gdy on zrzuca na nią dziesiątki swoich dobrej jakości, drogich, identycznych koszul, ona wtula się w nie, przykrywa nimi. I gdy przez głowę przelatuje myśl, „wow, jak romantycznie, jak ona pragnie jego bliskości, kocha go” Daisy natychmiast rozwiewa ją słowami: „zrobiło mi się smutno ponieważ nie widziałam jeszcze tak pięknych koszul”. Im bardziej Daisy oddaje się Gatsby’emu, tym on mocniej dochodzi do wniosku, że „jego marzenie było większe od niej”, „zielone światło (pochodzące z jej posiadłości) zrobiło się dla niego zwykłe”. Gra pozorów, w którą uwikłani są bohaterowie, prowadzi do tragedii. Niejednej.

Działy:

Kino Orzeł - logo200p

Jesteś tutaj: Autorzy Dominika Kiss-Orska