Dominika Kiss-Orska

Dominika Kiss-Orska

Redaktorka wydania BIK.

Kulturoznawczyni, dziennikarka prasowa („Gazeta Pomorska”) i radiowa (Radio Kultura).

Z Łukaszem Urbaniakiem, laureatem ogólnopolskiego konkursu kompozytorskiego, edycji z 2013 roku, organizowanego w Poznaniu z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski rozmawia Dominika Kiss-Orska.


Co to za konkurs?
Był to konkurs kompozytorski Opus 966 dla młodych polskich kompozytorów. Został zorganizowany w Poznaniu przez Stowarzyszenie Miłośników Sztuki Vis Artis z okazji zbliżającej się 1050 rocznicy Chrztu Polski. Należało skomponować utwór nawiązujący do Chrztu Polski i tradycji muzyki chrześcijańskiej, składający się z 966 znaków muzycznych. Patronat objęli nad nim: Prezydent Miasta Poznania oraz Arcybiskup Metropolita Poznański.

Działy:

Cieszymy się z wiosny, ale żeby było jasne, nasza radość nie jest beztroska.

Postaram się być jak najbardziej obiektywna i wziąć pod uwagę jak największą grupę trzydziestolatków, a nie tylko tych, których znam. Możemy robić wszystko, o czym tylko zamarzymy. Nikt nie skuwa nas w kajdany etatów, możemy brać „zlecki”, umowy o dzieła, zakładać własne firmy. Czyżby?

Marzec. 21. nadejdzie upragniona przez większość wiosna. Zakwitną drzewa, zaśpiewają ptaki, będziemy „czuli ją w powietrzu”. Aż mam dreszcze, jak to piszę (robię to bowiem w drugim tygodniu lutego).

A w marcu, jak w garncu. Biorąc pod uwagę rosnącą w ostatnim czasie popularność „sucharów” (to jest żartów typu: – Co robi traktor u fryzjera? – Warkocze), sparafrazuję to powiedzenie na „w Pianoli, jak w garncu” również.

O najnowszej premierze Teatru Polskiego w Bydgoszczy rozmawiają Dominika Kiss-Orska i Kuba Ignasiak


Doma (D): Kuba, co ci się podobało?
Kuba (K): Hmmm… No na pewno podobała mi się scenografia. Jej plastyczność i mobilność. Podobał mi się garnitur Bałwana, do którego przyczepiały się waciane/śnieżne kule. Podobała mi się Choinka, szczególnie w kwestii: „Ej, no nie ciągnij mnie za pieniek”. Ale najbardziej podobały mi się reakcje dzieci podpowiadających aktorom, cieszące się i żywo reagujące na to, co działo się na scenie. A tobie?
Działy:

Z Agatą Przygodzińską rozmawia Dominika Kiss-Orska


Czy jest sens prowadzić maluchy do galerii sztuki i dlaczego?
Ważne jest, żeby wizytę w galerii czy muzeum dopasować do wieku dziecka i jego zainteresowań. Przykładowo abstrakcja będzie jeszcze zbyt trudnym tematem do zrozumienia dla dziecka, co może powodować zniechęcenie do dalszych wizyt w tego typu instytucjach. Osobiście jestem zwolenniczką odwiedzania galerii w połączeniu z interaktywną formą poznawania wystawy, jak np. warsztaty, pokazy. To angażuje i sprawia, że czas w galerii jest faktycznie spędzony na wspólnej zabawie z rodzicem.

Kiedy jest czas na rozpoczęcie umuzykalniania dziecka. Czy już w brzuchu ma to sens?
Badania w tej kwestii prowadził wybitny naukowiec, profesor, pedagog Edwin E. Gordon. Dzięki jego pracy dziś wiemy, że umuzykalnianie dziecka można zacząć już od pierwszych chwil życia, a nawet kiedy jeszcze jest w łonie matki.

Kino Orzeł - logo200p

Jesteś tutaj: Autorzy Dominika Kiss-Orska