Grudzień 2016
Agnieszka Bulińska

Bydgoska kultura coraz częściej eksperymentuje, poszukując nowych sposobów na realizację swoich pomysłów. O tym, dlaczego chce zaangażować się w ekonomię społeczną, z Martą Filipiak i Jackiem Puzinowskim rozmawia Agnieszka Bulińska ze Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Kobiet „Gineka”.

Działy:
Bartłomiej Siwiec

Listopadowy dzień Wszystkich Świętych odpowiednio mnie nastroił. Może nie dzieje się nic dziwnego. Artyści też ludzie, obarczeni życiem, śmiertelną chorobą przenoszoną drogą płciową. A jednak częstotliwość zgonów może budzić pewne zaniepokojenie, zwłaszcza wśród reżyserów. We wrześniu 2015 roku zmarł młody i zdolny reżyser Marcin Wrona. Odszedł właściwie, na początku twórczej drogi; ledwo co przekroczył czterdziestkę. Miesiąc po nim osobiście mi znany wieloletni dyrektor Teatru Nowego w Łodzi, poeta, działacz opozycji demokratycznej w czasach PRL-u, człowiek życzliwy i bardzo oddany kulturze, Zdzisław Jaskuła. W połowie tego roku śmierć upomniała się o Andrzeja Kondratiuka, zapamiętanego głównie dzięki Hydrozagadce i Wniebowziętym, w październiku zaś odszedł ten najbardziej znany, współzałożyciel polskiej szkoły filmowej, który wydawało się, że będzie żył wiecznie, Andrzej Wajda. On chyba był całkowicie artystycznie spełniony z pewnymi nawet (po)widokami na kolejnego Oscara. Ich śmierci zostały chociaż zauważone przez nasze media, więc pozwolę sobie pozostawić ich w spokoju.

Działy:
Szymon Andrzejewski, Marcin Szymczak

Z Szymonem Kaźmierczakiem, o jego najnowszym albumie pt. Przemiana i o kondycji polskiego komiksu, rozmawiają Szymon Andrzejewski i Marcin Szymczak.


Szymon Andrzejewski (SA): Nie najprostszą pan prozę proponuje komiksową, muszę przyznać. Bo myśmy przeczytali wnikliwie. Ja nawet dwa razy, bo ja jestem głupszy od niego [Marcina Szymczaka – dop. red.]. Nie najprościej tam jest, Szymon.
No, być może trzeci raz trzeba przeczytać. Może wtedy będzie łatwiej.

SA: Ledwo co przyszedł, a już mnie obraził.
Komiks nie jest najprostszy, tak jak mówisz. Jest zbitką kilku jakichś tam akcji, sytuacji, które tworzą całość. Myślę, że trzeba znaleźć klucz, doczytać w tym epilogu, w dodatku, o co chodzi. Myślę, że wszystko to tworzy całość, która jest w miarę logiczna.

Działy:
Michał Tabaczyński

Wyjechałem ledwie na chwilkę, wyjechałem na moment, a okazało się, że pod moją nieobecność w Bydgoszczy odbył się kongres kultury skrzyżowany z jakimś alternatywnym sejmikiem kulturalnym, jakimś nowym latającym uniwersytetem, wyjazdowym posiedzeniem ministerstwa kultury w jakimś podziemnym państwie. Ominęło mnie, trudno; półtora tysiąca kilometrów dzieliło mnie od epicentrum polskiej debaty intelektualnej. Chciałbym powiedzieć, że żałuję, ale, po pierwsze, kurtuazja ma swoje granice, a po drugie, jesień w północnych Włoszech jest zbyt atrakcyjna, żeby jej robić takie przykrości.

Działy:

Kino Orzeł - logo200p

Jesteś tutaj: Wydania Grudzień 2016