Kwiecień 2016
Emilia Walczak

Z Marcinem Jankowskim, jednym z organizatorów Pchlego Targu Bydgoszcz, rozmawia Emilia Walczak.


W sobotę 12 marca w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyła się czwarta już edycja Pchlego Targu Bydgoszcz. Frekwencja dopisała? 
Z każdą kolejną edycją zainteresowanie bydgoskim pchlim targiem rośnie. Bardzo nas to cieszy, ale jak tak dalej pójdzie, będziemy musieli wynająć stadion, by pomieścić chętnych.

Działy:
Elżbieta Jolanta Szymańska, Jerzy Wańkiewicz

Przeszłość pozostawia znaki

Zespół Szkół Plastycznych im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy istnieje 70 lat. To powód do dumy i radości, a zarazem okazja do spojrzenia wstecz. W dzisiejszych czasach świętuje się jubileusze nader często i ochoczo, oddając zwykle hołdy i zasługi wieloletnim pracownikom, szczyci się ich dorobkiem i skupia najczęściej na konsumowaniu owoców wspólnego trudu. Odejdźmy choćby na chwilę od tej praktyki.

Działy:
Justyna Gongała

„Zabawcie się na przednówku, przenieście do źródeł. Poczujcie w sobie wiew wsi i prawdy”. To wezwanie towarzyszyło czwartej edycji Ethniesów.

Tegoroczny festiwal po raz kolejny pokazał, że wieś i wszelka ludowość pociągają nas jak nigdy dotąd. Przyciągający był już sam ethniesowy plakat. Wielu znużonych pędem i zgiełkiem miejskiego życia na jego widok zamarzyło, by choć na chwilę znaleźć się w tak malowniczym, wiejskim zaciszu.

Działy:
BIK

Ależ to tylko żarty, pierwszokwietniowe żarty. Jesteśmy narodem żartownisiów i żartować lubimy. Ach, armie dżokerów, zastępy trefnisiów wygłaszają z kamienną twarzą najlepsze żarty (bo żarty wygłaszane z kamienną twarzą są najlepsze). Paradne są te żarty, że aż śmiech wybucha tłumioną eksplozją, wyrywa się nam z gardeł i wznosi się, wznosi wysoko – tak wysoko, że w końcu więźnie. I czekamy, czekamy aż wreszcie się okaże, że to żart, że kamienna mina ostatecznie skrzywi się w uśmiechu, że oko się zmruży wreszcie – ale nie, nic z tego. Żart nas doprowadza do niemoty, nie kończy się. Żart to jeszcze? Czy to, co chowa się pod tą maską jak z weneckiego karnawału, uśmiechnie się wreszcie? Oby!

Natalia Nazaruk

Tego typu inicjatywy nie tylko spełniają zadanie edukacji kulturowej, poszerzają wiedzę o świecie, czy uwrażliwiają artystycznie, ale także przeciwdziałają wykluczeniu społecznemu, ożywiają okolicę, czyniąc ją atrakcyjniejszą niż dotąd, a w niektórych przypadkach wręcz odzyskują dla mieszkańców wcześniej niedostępne i zapomniane miejskie nieużytki – pisze Natalia Nazaruk.

Działy:

Kino Orzeł - logo200p

Jesteś tutaj: Wydania Kwiecień 2016