Styczeń 2016
Bartłomiej Siwiec

W swojej zugzwangowej rubryce wracam do szachowych korzeni. Samo słowo „zugzwang” jest specjalistycznym terminem szachowym i oznacza konieczność wykonania ruchu, który powoduje gwałtowne pogorszenie się pozycji. Można by zatem przyjąć, że nie ma dobrych ruchów albo chociaż przeciętnych, jest wybór tylko i wyłącznie pomiędzy złymi i beznadziejnymi. Myślę, że w tym wypadku szachy bardzo ładnie zazębiają się z życiem, stają się w pewnym sensie jego okrutną metaforą, a przymiotnik „okrutny” jest tu na właściwym miejscu. Jest w tego typu pozycjach szachowych jakiś rodzaj sadyzmu polegający na powolnym, a jednak bardzo bezwzględnym i przede wszystkim konsekwentnym zwiększaniu presji na przeciwniku. Większość partii szachowych nie kończy się przecież matem, a jedynie całkowitym zniechęceniem broniącej się strony do dalszej walki. Chodzi wszakże o to, żeby wręcz zohydzić przeciwnikowi dalszy opór. Każdy nawet amator nieraz widział ten gest, tak zręcznie przejęty i rozreklamowany przez serialowych reżyserów, polegający na nagłym przewróceniu króla. Tak w wersji filmowej dokonuje się kapitulacja. Od szachowej kuchni wygląda to z reguły inaczej: zawodnik, który już jest superzniechęcony i nie widzi możliwości dalszego oporu, po prostu zatrzymuje zegar szachowy i podaje zwycięzcy rękę. Nawet wśród szachowych amatorów kładzenie króla na szachownicę wydaje się rzadkością. 

Działy:
BIK

Z Dominiką Kiss-Orską i Katarzyną Gębarowską rozmawia Monika Grabarek.


Jak Fundacja Bęc Zmiana z projektem Galeria Urząd trafiła do was?
Dominika Kiss-Orska: Fundacja dotarła do mnie, ponieważ okazało się, że to, co robię w Zakładzie Praktyk Kulturalnych przy Miejskim Centrum Kultury, wpisuje się w ich filozofię, myślenie o kulturze, i zaproponowano, abym została kuratorką wystawy.

Ramy określały założenia projektu, ale sama wystawa i jej temat to już wasz autorski pomysł?
Dominika: Temat nie był narzucony. Galeria Urząd to konkurs zorganizowany przez Narodowe Centrum Kultury, w którym bierze udział pięć miast. Koordynatorem jest Fundacja Bęc Zmiana. Co do tematu wystawy, to już jakiś czas temu wymyśliłam, żeby sfotografować kobiety – „bydgoskie ikony życia codziennego”. Zadzwoniłam do Kasi z propozycją, by została autorką zdjęć. Kasia propozycję przyjęła i tak zaczęłyśmy wspólnie zastanawiać się nad doborem bohaterek. Każda z nas miała swoje propozycje. Nie wszystkie chętnie się zgadzały. Dwie panie stanowczo nam odmówiły. Ostatecznie udało się namówić pięć pań. I na nich nam najbardziej zależało.

Justyna Gongała

Bezpretensjonalny, wyrastający z prozy życia.
To Wilkoń Blues – wystawa prezentowana w Galerii Wspólnej.


Wilkoń Blues to tytuł jednej z rzeźb Józefa Wilkonia. Częściowo ociosany pień drzewa. Z niego wyrastają smok, lis, krokodyl i inne wilkoniowe zwierzaki, które grają na instrumentach. Nie jest to jedyna muzyczna praca artysty. Motyw ten pojawia się u niego często, zarówno w obrazach, jak i rzeźbach.

Michał Tabaczyński

Czas karnawału przed czasem postu (i po czasie innego postu). Post z karnawałem, karnawał z postem – tak czy inaczej, pozostajemy w stanie ciągłej wojny. Trudno o moment wytchnienia. Stronnictwo postu ze stronnictwem karnawału będzie tak trwało w zwarciu do ostatecznego zwycięstwa. Czyjego? A któż to wie. Póki co – karnawał. Zgodnie ze starożytną tradycją świat staje na głowie. I dziadowski prastary głos zawodzi (zabawnie? wręcz przeciwnie?):

Emilia Walczak, Michał Tabaczyński

Bydgoszczanie znów z nagrodami…

W październikowym wydaniu „Bydgoskiego Informatora Kulturalnego” pisaliśmy o bydgoszczaninie Tomaszu Krasińskim, nagradzanym w ostatnim czasie w wielu ogólnopolskich konkursach literackich i poetyckich. W tym miesiącu doszły nas słuchy o pochodzącym z Bydgoszczy autorze dramatu zatytułowanego Subtitles, Mariuszu Bylińskim, który w II Ogólnopolskim Konkursie na Małą Formę Dramatyczną, towarzyszącym odbywającemu się w Łodzi Festiwalowi Puls Literatury, zgarnął III nagrodę (ex aequo z Bartoszem Konstratem z Warszawy) i 1500 złotych. Nadesłane na konkurs prace oceniało jury w składzie: Andrzej Czerny (przewodniczący), Małgorzata Warzecha, Michał Lachman, Mateusz Sidor i Andrzej Strąk. Gratulujemy!

Kino Orzeł - logo200p

Jesteś tutaj: Wydania Styczeń 2016