Wrzesień 2015
Dorota Niedziałkowska

Premiera tomu prozy Kazimierza Kummera

Od maja 2015 roku na łamach „Bydgoskiego Informatora Kulturalnego” drukowane były opowiadania oraz teksty krytyczne o Kazimierzu Kummerze (1934–1962), pisarzu i dziennikarzu prasowym i radiowym, bydgoszczaninie z wyboru. Działania te poprzedzały premierę książki Opowiadania i słuchowiska. Klatka. Tom prozy Kummera ukazał się 31 sierpnia 2015 roku nakładem Wydawnictwa Episteme.

Działy:
Michał Tabaczyński

Andrzej Maziec był obecny – dla mnie przynajmniej – od zawsze. Zawsze chodził, robił zdjęcia, był dyżurnym fotografem wszystkiego, co się w Bydgoszczy działo.

Andrzej Maziec był samozwańczym kronikarzem Bydgoszczy – nikt mu nie zlecał tych zdjęć, nikt go przecież nie posyłał w teren, on sam chodził i robił zdjęcia. Wyobrażam sobie, że po prostu to lubił.

Działy:
Kazimierz Kummer

[Fragment z części drugiej]

III

Stanęliśmy przed wielką, żelazną bramą.

Kiedy otworzyły się małe, niewidoczne drzwi, znalazłem się w długim korytarzu. Musiałem iść pod ścianą, ponieważ środek korytarza wypełniała gęsta siatka, przez którą widać było inne korytarze na niższych piętrach. Przeszedłem obok niezliczonej ilości drzwi; na koniec wepchnięto mnie do pokoju, w którym znajdował się kuchenny zydel, kasa ogniotrwała i duże, masywne biurko.

 

Działy:
Tadeusz Krajewski

Dusza to podmiot metafizyczny niezwykle trudny do opisania, a tym bardziej do pokazania w swej niewidzialnej, eterycznej powłoce. Uchwycenie jej przez obiektyw kamery graniczy wręcz z niemożliwością, nawet jeżeli przedstawiana na planie filmowym historia należy do zbioru wysublimowanych fikcji, a realizatorzy mają do dyspozycji nieograniczony pod względem technicznym potencjał kreowania magicznych bytów, istot, przestrzeni i wymiarów. Bardzo trudno stworzyć obraz z duszą na pierwszym planie (a nawet w tle), aby nie utknąć na intelektualnej mieliźnie, aby – co już nieraz miało miejsce – nie odpłynąć w stronę estetyki kiczu. Filmowcy, którym udało się wyjść z takiej próby zwycięsko, są bohaterami książki Marka Rymuszki, Wojciecha Chudzińskiego i Przemysława Nowakowskiego pt. Metafizyka w kinie. 111 filmów z duszą.

 

Działy:
Małgorzata Szymańska

Oglądałam ostatnio film, w którym jeden z bohaterów miał specyficzne hobby. Każdego dnia o tej samej porze robił jedno zdjęcie przed swoim sklepem z tytoniem. Zajmowało mu to pięć minut, ale wymagało systematyczności absolutnej. Specyficzny projekt zakładał pełną dyspozycyjność fotografa bez względu na warunki atmosferyczne czy czas wolny. Zdjęć uzbierało się około 500 i jedynie wnikliwy odbiorca był w stanie docenić magię szczegółu tej nietuzinkowej dokumentacji. Pomyślałam, że życie tego filmowego bohatera – ale przecież i każdego z nas – składa się z wielokrotnych powtórzeń, drobiazgów oraz codziennych rytuałów, dlatego we wrześniu zacznę rytmicznie, nie tylko z perspektywy tworzenia dźwięków i muzykowania…

Działy:

Kino Orzeł - logo200p

Jesteś tutaj: Wydania Wrzesień 2015