Lipiec/Sierpień 2015
Emilia Walczak

Kawiarnia Strefa przy ulicy Długiej w Bydgoszczy jakiś czas temu zorganizowała dla swoich klientów plażę – nad rzeką Młynówką, mniej więcej w tym miejscu, gdzie kiedyś stał dom z wymalowanym na jednej ze ścian wierszem autorstwa Wojciecha Banacha o intrygującym mnie 15 lat temu incipicie Miotając się. Plaża – na lato jak znalazł, wszak po co się kisić i dusić w przyciasnawych z deka wnętrzach, jak jakieś ryby bez wody?…

Parę lat temu widziałam taką plażę w Wiedniu, pomyślałam wtedy: „Dlaczego w Bydgoszczy nikt na to jeszcze nie wpadł? Dlaczego nasz nadwodny potencjał wciąż pozostaje niewykorzystany?”. No ale upłynęło trochę wody w Brdzie i w Młynówce i w końcu ktoś jednak wpadł – na pomysł, nie do wody! I chwała mu za to, lepiej wszak późno niż wcale.

Lecz dość już tych peanów, nie o tym tu chciałam…

Opowiem Wam za to teraz krótką historię o zabijaniu, a było tak…

Działy:
Michał Tabaczyński

Rok Teatru Polskiego w Bydgoszczy


1.

Rok pod nową dyrekcją, rok nowej koncepcji. Ale przecież i rok odnowionego zespołu aktorskiego. Rok nauki nowego miejsca i nowej publiczności dla twórców teatru. Trochę inny rok światowej kultury, rok nowych problemów, nowych zagrożeń – czyli nowych kontekstów do tworzenia sztuki. Jaki to był rok w Teatrze Polskim w Bydgoszczy? Dobry, w większości realizacji – ambitny (i w swoich ambicjach – rok realizacji udanych), konsekwentny, gdy idzie o całość wizji i zgodność z zapowiedziami, które usłyszeliśmy na otwarciu.

Działy:
Kuba Ignasiak

Muszla Fest to rdzennie bydgoski festiwal z tradycjami. W tym roku odbędzie się już 13. edycja tej imprezy, która z roku na rok ewoluuje, rozrastając się, zarówno pod względem line-upu, jak i logistyki i uwarunkowań terenowych, przyciągając coraz większe rzesze miłośników szeroko pojętej muzyki undergroundowej. Nieinaczej będzie w tym roku.

Działy:

Kino Orzeł - logo200p

Jesteś tutaj: Wydania Lipiec/Sierpień 2015