Czerwiec 2015
Izabela Grochowska

35-lecie Zespołu Pieśni i Tańca „Płomienie”.


Trochę historii

W tym roku mija 35 lat od powstania Zespołu Pieśni i Tańca „Płomienie” z Młodzieżowego Domu Kultury nr 4 w Bydgoszczy. Na początku ściśle związany z harcerstwem działał przy Komendzie Hufca ZHP w Bydgoszczy, stąd jego ówczesna nazwa brzmiała Reprezentacyjny Zespół Bydgoskiego Harcerstwa. Nazwa „Płomienie” została wyłoniona w wyniku plebiscytu ogłoszonego przez redakcję „Dziennika Wieczornego” 10 lutego 1980 r.

Działy:
Adam Gajewski

Na fali!

W nasz rejs wyszliśmy dokładnie rok temu. W ładowniach – kultura; spotkania tematyczne, warsztaty, rękodzieło, koncerty, lektoraty językowe… Zaś w kontekście „etosu szyperskiego” staliśmy się niespodziewanie miejscem unikatowym w skali całego kraju!

Kiedy Miejskie Centrum Kultury otrzymało przed rokiem możliwość użytkowania zabytkowej barki holowanej, wielu ludzi w Bydgoszczy nie widziało świetlanej przyszłości dla tego rozwiązania. Ostatnie z barek unoszących się na Brdzie, zaadaptowane na puby, kojarzyły się dotąd po prostu ze „studenckim piwem”, „piłkarzykami”, karaoke… Jeśli gdzieś koncert – to najczęściej oczywiście szanty. Standard. Tymczasem „nasza barka” – zbudowana w roku 1937 roku „Lemara” – miała być inna. I jest!

Działy:
Małgorzata Szymańska

Wszyscy mamy w głowach jakieś obrazy, to nieodłączny elementem naszej rzeczywistości. Przykładowo – nauczyciele i trenerzy potrafią polecać „wizualizacje”, sugerują, że warto mieć „zapatrywania” lub „widoki” na przyszłość. Bywa, że sami pragniemy sobie coś „zobrazować”, a w skrajnych przypadkach miewamy „przywidzenia”. Osobiście doświadczam „objawień” w przypadku nadawania tekstom tytułów i generalnie, nawet językowo świat zdaje mi się bardziej „patrzeć”. Co jednak, gdyby nagle wizję wyłączyć? Co, gdyby zgasić światło monitorów?

Działy:
BIK

Dzień Dziecka trwa tylko jeden dzień, a to – mimo logicznej sprzeczności mojej propozycji – wielki skandal: powinien trwać przynajmniej cały czerwiec, powinien trwać cały czas. Tego wszystkim dzieciom życzę! I życzę tego wszystkim dorosłym: i to zarówno tym, którzy pielęgnują w sobie dziecko, jak i tym, którzy o dzieciach (także tych w sobie) zapominają. 

Piotr Wąsowski

Marcin Berdyszak i Patrik Kovačovský należą do grona najciekawszych artystów średniego pokolenia Polski i Słowacji. W swej twórczości, bazującej na sztuce konceptualnej i krytycznej, odnoszą się do problemów kultury oraz kondycji współczesnego człowieka. W swej działalności posługują się różnymi środkami artystycznego wyrazu: począwszy od malarstwa, rysunków i grafiki, poprzez rzeźbę, instalację, obiekty, performance, po sztukę wideo. 

Kino Orzeł - logo200p

Jesteś tutaj: Wydania Czerwiec 2015