Kwiecień 2015
Małgorzata Szymańska

W mojej głowie bajki! Pojawiły się znienacka, dzięki Bydgoskiej Tożsamości Filmowej i pokazowi filmu Hakawati w reżyserii bydgoskiego fotografa, operatora filmowego i wykładowcy Marcina Sautera. Jego podróż przez Syrię, Libię i Liban w poszukiwaniu tradycyjnych arabskich gawędziarzy inspiruje mnie do zadania pytań: Czy w naszej kulturze, w świecie nowinek spod znaku wysokiej technologii, jest jeszcze miejsce dla bajek? Kim jest współczesny bajarz?

Działy:
Kuba Ignasiak

Muszla Fest 2015 zbliża się wielkimi krokami. Nie tylko one są zresztą wielkie, bo zmiany, które szykują dla Was organizatorzy, czyli Rebel Music Bdg i Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, z pewnością zaskoczą niejednego muszlowego fana. 

Już dziś wiemy, że na tegorocznej Muszli na pewno pojawią się takie składy giżycki Bachor, czy toruńska Butelka, która z pewnością zrekompensuje swą nieobecność na muszlowej scenie w zeszłym roku, spowodowaną nieprzychylnym, jak zwykle, losem. Swe jubileusze, czyli sceniczne 25-lecie świętować będą w Myślęcinku dwa lokalne składy, czyli pilski Alians i bydgoska Schizma. Z Krakowa przyjedzie do nas Inkwizycja oraz metalowcy z formacji Drown My Day. Stawkę (na dziś) zamykają instrumentaliści z Tides From Nebula, prawdziwi rock'n'rollowcy z formacji Luxtorpeda, dwa stołeczne, choć różne stylistycznie składy, czyli Lostbone i The Lowest, pochodząca z Berlina ska-formacja o włoskich korzeniach – The Offenders oraz miłujący się w japońskiej stylówie, paryscy hardcore’owcy ze składu Rise of The Northstar. Kolejnych wykonawców ujawniać będziemy na bieżąco. Póki co ogłaszamy oficjalny start muszlowego Konkursu.

Działy:
Kuba Ignasiak

Z Weroniką Płaczek szefową Festiwalu Filmów Animowanych ANIMOCJE, którego V edycja odbędzie się w dniach 13–19 kwietnia, rozmawia Kuba Ignasiak.


Hasło przyświecające tegorocznym ANIMOCJOM brzmi: „Tego się po animacjach nie spodziewacie”. Cóż takiego niespodziewanego czeka nas w tym roku?
Same zaskakujące rzeczy! Zacząć wypada od konkursu. Wśród zgłoszeń, których w tym roku przyszło ponad 190, znalazło się bardzo dużo wyjątkowych animacji. W tym roku minimalna większość, bo 51 procent, to filmy z zagranicy. Czeka nas więc obszerny przegląd nie tylko polskiej nowej animacji, ale i zagranicznej.

Działy:
BIK

Szanowni Państwo, będę teraz namawiał, nakłaniał, zapraszał! Nie, wcale nie w swoim imieniu, nie w swoim interesie, nie dla mojej przyjemności. Raczej: w imieniu autorów, w interesie organizatorów, a dla przyjemności – tak się domyślam i taką mam nadzieję – wszystkich.

O co chodzi?

Zdzisław Pruss

Frontem do folkloru

Działająca przy K-PCK Galeria Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej otworzyła swoje podwoje pod nowym adresem przy pl. Kościeleckich 6. Było regionalne jadło, skoczne przyśpiewki i okolicznościowe oracje i – co najbardziej godne podkreślenia – nadspodziewanie wysoka frekwencja. Cieszy fakt, że do matecznika sztuki nieprofesjonalnej przybyli tacy wytrawni profesjonaliści, jak Ignacy Bulla i Aleksander Dętkoś. Czy należy oczekiwać, iż w twórczości wyżej wymienionych pojawią się jakieś ludowe nuty i odcienie?

Działy:

Kino Orzeł - logo200p

Jesteś tutaj: Wydania Kwiecień 2015