Luty 2015
BIK

Z Pawłem Wodzińskim, dyrektorem Teatru Polskiego w Bydgoszczy rozmawiają redaktorzy i słuchacze Radia Kultura.


Będzie w Teatrze Polskim rewolucja czy kontynuacja działań Pawła Łysaka?
Będzie jedno i drugie. Nie umiałbym powiedzieć, że będzie tylko rewolucja albo tylko kontynuacja, dlatego, że w dotychczasowej linii Teatru Polskiego widzę bardzo wiele elementów, także kilka spektakli, które uważam za niezwykle wartościowe i cenne. Sposób funkcjonowania teatru, wypracowane procedury pod wieloma względami są imponujące i nie należy tego burzyć. Ale z oczywistych względów musi nastąpić zmiana, bo ja nie jestem Pawłem Łysakiem i inaczej myślę o teatrze, w inny sposób też formułuję cele dla teatru i dla siebie. Również dla współpracowników. A więc jednocześnie chciałbym zachować wiele wartościowych rzeczy, które udało się przez te ostatnie – chyba – osiem lat, za dyrekcji Pawła Łysaka, wprowadzić, i równie dużo rzeczy zmienić, ponieważ wydaje mi się, że Teatr Polski w Bydgoszczy potrzebuje tej zmiany, i nie mam na myśli jedynie korekty programowej. Chcę zmienić także wygląd budynku, sposób działania teatru, komunikowania się z widzami.

Działy:
Emilia Walczak

Jak się okazuje, posągi w tym naszym polskim i jemu podobnych krajach upadają nie tylko wraz z upadkiem reżimów i systemów politycznych. Czasem upadają, tudzież spadają ot, tak sobie, z dnia na dzień, z minuty na minutę – jak na przykład owa ornamentacyjna niemała figura przedstawiająca anioła, która 19 stycznia 1934 roku z wysokości dwudziestu metrów spadła z historyzująco modernistycznej kamienicy restauratora Carla Meinhardta na trotuar przy ulicy Gdańskiej 27 w Bydgoszczy, raniąc trzy osoby, z których dwie zmarły niedługo po przewiezieniu do szpitala, a jedna, ucieknąwszy zszokowana z miejsca zdarzenia taksówką, zaginęła bez wieści. Podejrzewać jednak można, że i ona wypadku raczej nie przeżyła.

Działy:
Kuba Ignasiak

Mówi się (a może: mówiło się?), że Bydgoszcz muzyką stoi. Nigdy nie miałem wątpliwości. Nie brakuje u nas muzyków, twórców, artystów, zespołów. Ta wyliczanka wszystkich „-ów” nie ma na celu zwiększenia liczby znaków w tym podsumowaniu, a jedynie ukazanie muzycznej różnorodności bydgoszczan. Początek roku to dobry moment, żeby przyjrzeć się ich twórczości i aktywności w roku minionym. W tym, bardzo subiektywnym – przyznaję, podsumowaniu, ze względów czysto praktycznych, postanowiłem przyjąć klucz alfabetyczny. Lecimy więc…

Działy:

Kino Orzeł - logo200p

Jesteś tutaj: Wydania Luty 2015