Listopad 2013
Bartłomiej Siwiec

Ostatnio miałem przyjemność obserwować, jak młodzi szachiści świetnie sobie radzą na turnieju zorganizowanym w Miejskim Centrum Kultury. Gdy się im przyglądałem, nurtowało mnie pytanie: jaką drogą pójdą ci młodzi adepci królewskiej gry? Czy niebawem rozstaną się z szachami, czy może będą im wierni choćby i nawet do końca życia? A w życiu bywa bardzo różnie. 

Działy:
Adam Gajewski

Pierwszego dnia zaniemówisz, nazajutrz wejdziesz w dojrzałość i dym pobojowiska

Jest już zwyczajem, że w kontekście Święta Niepodległości niektóre rozgłośnie radiowe nastawiają się wyłącznie na rodzimą muzykę, telewizja powtarza różnorakie „biało-czerwone hity”, sięga się po klasyczną literaturę. Oczywiście literaturę polską. Kino „Orzeł” nie wyłamuje się od zasady, choć u nas to, co stare, połączy się z nowym, współczesnym. Zapraszamy na specjalne, dwudniowe, świąteczne spotkanie z filmem w cyklu „Świat Movie”.

Działy:
Adam Gajewski

Pod flagą biało-czerwoną, biało-amarantową, a czasem nawet pod banderą…piratów! – Powstaje „latająca wystawa historyczna”, której pierwsze elementy chcemy zaprezentować podczas tegorocznego Święta Niepodległości.

„Archiwum B.” Miejskiego Centrum Kultury to pracownia, która chętnie włącza się w obchody oficjalnych rocznic, świąt, zawsze szukając niebanalnego spojrzenia na historię regionalną lub ogólnopolską. W listopadzie wchodzimy w kolejną, naprawdę barwną opowieść…

Działy:
Michał Tabaczyński

To, czy dla naszego osobistego dobra, zadowolenia, spokoju lub komfortu (na czym tam komu najbardziej zależy) lepsza jest aktywność, czy bezruch, nie jest do końca rozstrzygnięte. Aktywność – jak uczy filozofia – prowadzi do cierpienia, jest tego cierpienia praprzyczyną i nieodzownym składnikiem. Kto działa, cierpi. W tym samym czasie psychologia i nauki społeczne dowodzą, że aktywność dla dobra społeczności, w której żyjemy, działania podejmowane dla dobra wspólnego mogą być i są wartością tak wysoką, że aż najwyższą. Kto działa, jest potrzebny. Kto jest potrzebny, żyje prawdziwie.

Hanna Strychalska

W Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, od 18 kwietnia do 26 maja, można było zobaczyć wystawę prac Karola Mondrala. Ekspozycja "Karol Mondral (1880-1957). Twórczość graficzna między Paryżem, Bydgoszczą a Poznaniem”, przygotowana przez Barbarę Chojnacką, miała charakter monograficzny. Była to pierwsza, od ponad pięćdziesięciu lat, tak bogata i różnorodna prezentacja dorobku tego artysty. Poprzez swój chronologiczny układ, odnosiła się wyraźnie do trzech etapów jego życia i twórczości, spędzonych w Paryżu, Bydgoszczy i Poznaniu. Na ekspozycji pokazano ponad 200 grafik, blisko 10 obrazów, i płaskorzeźbę z wizerunkiem żony Karola Mondrala. Znalazły się tu również fotografie, dokumenty i pamiątki po artyście. Zebrane eksponaty pochodziły z wielu muzeów i bibliotek w Polsce, m.in. z Wrocławia, Bochni, Warszawy, Krakowa i Torunia, gdzie przechowywane są kolekcje autorskie prac Karola Mondrala, oraz ze zbiorów prywatnych. Największą jednak kolekcję grafik udostępniło Towarzystwo Historyczno-Literackie Biblioteki Polskiej w Paryżu. Na wystawie znalazły się też prace z Muzeum Narodowego w Poznaniu, a także Muzeum Okręgowego, Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej i Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, w Bydgoszczy. W dniach od 9 sierpnia do 14 września wystawa prezentowana była w Muzeum Archidiecezjalnym w Poznaniu, natomiast od 22 października do 30 listopada, znajdzie swoje miejsce w Towarzystwie Historyczno-Literackim Biblioteki Polskiej w Paryżu.

Działy:

Kino Orzeł - logo200p

Jesteś tutaj: Wydania Listopad 2013