Styczeń 2013
Zdzisław Pruss

Piwnica z oknem na świat

Galera Autorska Kaji i Solińskiego, choć w piwnicznych sklepieniach zamknięta, ujawniła ostatnio pęd i serce do wypraw dalekich w czasie i przestrzeni. Najpierw artysta i profesor Bogdan Chmielewski zaproponował bywalcom z ul. Chocimskiej wieloetapową podróż przez cztery pory roku, a potem aktor i turysta Mieczysław Franaszek zdał im fotograficzna relację ze swoich międzykontynentalnych eskapad. Tak więc w piwnicznej izbie nie musi być wcale tak mroczno i ponuro, jak to u Konopnickiej bywało.

Adam Gajewski

Mówiono o nim i pisano: „Genialny lotnik, człowiek niezwykły.” Tenże genialny pilot jest nie tylko dziejowo związany z naszym regionem, ale ma też wciąż w Bydgoszczy oddanych sobie entuzjastów…

Lustrując ulice miasta, a również nawiedzając bydgoską świątynię garnizonową, napotkamy wiele śladów historii żołnierskich historii – symbole, wota, tablice przypominają o tych, którzy swoje obowiązki wykonywali z przykładnym poświęceniem, odwaga, a często również szaleńczą brawurą. Do tych ostatnich z pewnością zaliczał się lotniczy as – pułkownik pilot Bolesław Orliński.

Działy:
Michał Tabaczyński / Kuba Ignasiak

28.09

Otwarcie Farbiarni (miejsce: Pracownia Fotografii Artystycznej Farbiarnia). Była zrujnowana, a teraz działa. Dokładniej: działać dopiero zaczyna. Na razie jest przestrzeń, bardzo oryginalna, bardzo ładna i bardzo przyjazna (czego więcej chcieć od przestrzeni artystycznej? może jeszcze tylko, by była zaludniona i to gęsto!). Na ścianach na razie wiszą zdjęcia z pleneru, co będzie wisiało później – nie wiadomo. Wiadomo, że coś wisieć może. Ta potencjalność to jest już dużo. Ta potencjalność to jest w istocie wszystko. No, prawie wszystko – bo są jeszcze ludzie. Spory tłumek. I ten spory tłumek niech będzie dobrą wróżbą dla tego miejsca. (mt)

Kino Orzeł - logo200p

Jesteś tutaj: Wydania Styczeń 2013