Grudzień 2012
Tomasz Kaźmierski

Bisem zakończył się 8th Mózg Festival. Już na początku podsumowania przyznaję, że był to najlepszy w którym uczestniczyłem. W tym roku organizator czyli Stowarzyszenie Artystyczne Mózg przygotowało obchody Roku Johna Cage’a. Festiwal, a zwłaszcza pierwszy dzień, miał także wpisać się w te obchody. Koncertem inauguracyjnym był występ Bydgoskiej Orkiestry Muzyki Współczesnej. Wykładowcy oraz studenci Akademii Muzycznej w Bydgoszczy zaprezentowali kilka kompozycji Johna Cage’a. Użyto gazet, filiżanek, misek i różnych innych przedmiotów codziennego użytku. Wyszło zgrabnie, choć czuć było, że to dla wykonawców spotkanie okazjonalne, przygotowane specjalnie na festiwal.

Działy:
Monika Grabarek

O zakończonym niedawno Roku Johna Cage’a ze Sławkiem Janickim rozmawia Monika Grabarek.


Skąd pomysł na rok Johna Cage’a?
Pomysł wziął się stąd, że cały świat obchodzi ten rok jak rok Johna Cage’a. Szukając kolejnego tematu na 2012 rok pomyślałem o projekcie związanym z Johnem Cage’em. Napisałem wniosek, który został przyjęty i postanowiłem wziąć się do roboty. Prawda jest taka, że wszyscy wiedzą kto to jest John Cage, ale większość z nas nie zagłębia się w jego twórczość, a przecież jest ona inspiracją dla bardzo wielu artystów. Pomyślałem więc, że to dobry pomysł przybliżyć postać tego artysty i przy okazji wyedukować wszystkich zainteresowanych jego sztuką.

Działy:
Maciej Federowicz

Z Tomaszem Maliszewskim, byłym dyrektorem regionalnym Radia Eska Bydgoszcz, a obecnie członkiem zarządu agencji promocyjnej PTR Events o mijającym roku w regionalnej muzyce rozmawia Maciej Federowicz.


 

Grudzień to tradycyjnie już czas podsumowań. W jakim nastroju żegna pan muzyczny 2012 rok? Zdarzyło się coś wyjątkowo ciekawego w regionalnej muzyce?
Cały 2012 rok uważam za wyjątkowo nudny w muzyce. Nie miał on żadnych szaleństw po stronie popowej, a także muzyce środka czy rockowej lub hardrockowej. Nie było niczego, co mogłoby być naprawdę godne zauważenia, ale w tym wszystkim paradoksalnie nasz region wypadł całkiem przyzwoicie.

Działy:
Marek Badtke

Kolejarze

Począwszy od połowy XIX wieku w pejzażu dzielnicy Okole stałe miejsce zyskała infrastruktura kolejowa. W 1851 r. dzisiejsza ulica Grunwaldzka podzielona została linią Kolei Wschodniej. Ożywione związki dawnego Okollo z środowiskiem kolejowym narastały przez dziesięciolecia. Niedaleko wiaduktu z czasem wyrosło osiedle kolejarzy. Po prawej stronie Grunwaldzkiej powstały charakterystyczne dwupiętrowe budynki kryte dwuspadowymi dachami. Osiedle zaistniało w 1904 r. Mieszkali tu maszyniści, zwrotnicowi, personel pomocniczy oraz niżsi rangą urzędnicy kolejowi.

Działy:
Łukasz Jędrzejczak

O nowej płycie, figurach geometrycznych i Facebooku, z muzykami z zespołu 3moonboys rozmawiał Łukasz Jędrzejczak.


W sieci od jakiegoś czasu dostępny jest wasz nowy singiel A Knee. Kiedy wychodzi płyta?
Marcin Karnowski: Premiera jest 12 grudnia.

Działy:

Kino Orzeł - logo200p

Jesteś tutaj: Wydania Grudzień 2012