Czerwiec 2012
Michał Tabaczyński

Literatura lokalna czy, jakbyśmy ją chcieli zwać inaczej: regionalna, tutejsza, prowincjonalna wreszcie – nie zasługuje na żadną z tych nazw, szczególnie gdy takie nazwy służą jej deprecjacji, pomniejszeniu jej znaczenia, umniejszeniu jej roli, degradacji tego zjawiska. Literatura lokalna jest środkiem komunikacji lokalnej i mechanizmem budowania regionalnej tożsamości, a – co za tym idzie – dumy i poczucia wartości całej kultury lokalnej, jej twórców i odbiorców. Czas o nią wreszcie, jako o dobro wspólne, wspólnie zadbać.

Stan aktualny.
Lokalność

Literatura w Bydgoszczy i regionie (czyli ta literatura, którą z naszej perspektywy nazywamy literaturą lokalną) nie spełnia pokładanych w niej nadziei i nie realizuje w pełni swojego potencjału (bo że ten potencjał ma, nie mam najmniejszych wątpliwości). Co to właściwie oznacza?

Działy:
Monika Grabarek

Z Moniką Wirżajtys, Olą Grzybowską-Lińską i Kubą Elwertowskim rozmawia Monika Grabarek.


Kolejny raz przed Dniem Dziecka fundacja Art-House realizuje niezwykłą akcję dla najmłodszych adeptów sztuki. Opowiedzcie, co to jest tym razem.
Monika Wirżajtys: To jest druga edycja pomysłu, który narodził się w zeszłym roku – stworzenia wystawy sztuki współczesnej dla dzieciaków z finałem w bwaKid Art Island. W tym roku z zaproszonymi do współpracy ludźmi stworzyliśmy Kid Art Bus – czyli łowimy na sztukę.

Działy:
BIK

W niedzielę, 10 czerwca zapraszamy na Imieniny Leona Wyczółkowskiego na Wyspę Młyńską. Zanim jednak ruszymy na imprezę, zapraszamy do Pianoli na godz. 11 na poranek rodzinny, podczas którego zbudujemy latawce. To razem z nimi wybierzemy się na Wyspę. Bardzo prosimy o przyodzianie się w stroje z epoki.

Co wydarzy się w niedzielę, 10 czerwca na Wyspie Młyńskiej?

Działy:
Piotr Boleski

Do końca maja b.r. na adres Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy napływały zgłoszenia na Konkurs Muszla Fest 2012. Wzorem lat poprzednich do wskazania zakwalifikowanych zespołów/wykonawców niezbędne okazały się obrady niezależnego jury, złożonego z przedstawicieli bydgoskich kręgów muzyczno-prasowo-radiowych. W skład jury weszli: Weronika Płaczek (MCK), Kuba Ignasiak (MCK/BiK/Radio Kultura), Tomek Kaźmierski (Radio PiK), Damian Sikorski (Radio Uniwersytet), Michał Lutrzykowski (Upside Down), Maciej Brzeziński (Vidian/Upside Down), Jarek Hejmann (Dubska/Miasto) oraz Tomek Dorn (Abaddon/Moskwa).

Działy:
Marcin Szymczak

Z muzykami zespołu Hotel Kosmos rozmawiał Marcin Szymczak.


Czternastego kwietnia, dokładnie dwa miesiące po wydaniu drugiego albumu zatytułowanego Weird Polonia, toruńska grupa Hotel Kosmos wystąpiła na scenie Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy. Ostatnie minuty przed występem muzycy poświęcili na rozmowę, której zapis znajdą Państwo poniżej.

Działy:

Kino Orzeł - logo200p

Jesteś tutaj: Wydania Czerwiec 2012