Michał Tabaczyński

Pochylone niebo, czyli rozprawa
Jolanta Baziak korzysta z prawa poezji do rozstrzygania kwestii zasadniczych, do podejmowania problemów filozoficznych, do omawiania dylematów wiary. I tak dalej – można by pewnie wymieniać jeszcze długo, ale wiadomo, o co chodzi: o sprawy najistotniejsze dla ludzkiego życia (nawet nie dla życia pojedynczego, konkretnego człowieka, ale właśnie człowieka jako reprezentanta ludzkości). Tak, poezja ma prawo do zajmowania się tymi kwestiami i na mocy tego prawa wchodzi śmiało na teren filozofii. Piszę „teren”, ale powinno się właściwie napisać: grunt grząski, las ciemny albo cienki lód.

Ten, kto z tego prawa korzysta, musi być świadom wszelkich niebezpieczeństw, jakie na niego czyhają. Musi w pierwszym rzędzie być świadomy zagrożenia zbytniej retoryczności. Otóż poezja, która zajmuje się wielkimi tematami, ma tendencję do popadania w retoryczną rutynę, która zakłada odejście od osobistego doświadczenia, znaczącego szczegółu, konkretu; za to ofiaruje kostyczność i pustkę uniwersaliów.

Działy:
Kuba Ignasiak

Z Mateuszem ‘BUKĄ’ Danieckim o jego pierwszej legalnej płycie i wspólnej trasie koncertowej z Rahimem rozmawia Kuba Ignasiak.


Przyjechałeś do Bydgoszczy w ramach wspólnej trasy z Rahimem. Fajnie jest grać koncerty z – było nie było – legendą polskiego hip hopu?
No dla mnie to jest na pewno wielki krok naprzód. Jest dobrze. Co prawda z frekwencją na koncertach bywa różnie. Na przykład ostatnio w Łodzi było naprawdę mało ludzi, ale energia była niesamowita. Ja jestem z tego koncertu bardzo zadowolony. Zresztą nie tylko z tego. Jest coraz lepiej, cały czas do przodu.

Działy:
BIK

Sobota, 17 marca 2012 roku będzie ważnym momentem dla historii kina w Bydgoszczy. Po dekadzie nieobecności, ponownie otwarte zostanie historyczne Kino Orzeł przy ul. Marcinkowskiego 12. Nowoczesne wnętrze jest sercem nowego budynku Miejskiego Centrum Kultury. W ten sposób do Bydgoszczy wraca po latach pustki kino studyjne z prawdziwego zdarzenia. Regularny repertuar – od niedzieli.

Działy:
Magda Wichrowska

Dotychczas w naszej dyskusji udział wzięli: Grzegorz Giedrys, dziennikarz kulturalny toruńskiej Gazety Wyborczej, Tomasz Cebo, współwłaściciel klubu NRD, Waldemar Lewandowski, zastępca redaktora naczelnego Gazety Pomorskiej i Olga A. Marcinkiewicz, była szefowa biura ESK Toruń 2016, a obecnie ekspertka przy Komisji Kultury EU, artyści Zbigniew Zieliński i Elżbieta Jabłońska. W tym numerze swój głos w dyskusji prezentuje Magda Wichrowska.


Niedawno, gdy recenzowałam film Anki i Wielhelma Sasnal Z daleka widok jest piękny, w głowie zaświtała mi myśl, że my, Polacy, mamy nieustannie problem z sąsiadami. Niezależnie od tego, na jakim poziomie odczytamy film reżyserskiego duetu – czy jako gorzkie rozliczenie z historią sąsiedztwa Polaków i Żydów, czy jako uniwersalną przypowieść o zawiści i braku poszanowania własności oraz godności drugiego, konkluzja jest jedna. Sąsiad to nasz wróg. Sąsiad to Inny. Możemy go ewentualnie zlustrować i skrytykować.

Działy:
BIK

Film Czarna Niedziela w reżyserii bydgoszczan Macieja Jasińskiego i Jarosława Piskozuba zajął drugie miejsce na festiwalu filmowym 10Minut. To kolejny sukces tego obrazu, stworzonego w ramach BKF-u, prowadzonego przez Macieja Cuske i Marcina Sautera w Miejskim Centrum Kultury.

Działy:

Kino Orzeł - logo200p

Jesteś tutaj: Marzec 2012