Listopad 2011
Waldemar Lewandowski

Po dwóch głosach toruńskich (Grzegorz Giedrys – dziennikarz kulturalny toruńskiej „Gazety Wyborczej” i Tomasz Cebo – współwłaściciel klubu NRD) przychodzi czas na głos bydgoszczanina. Nie tylko dzięki temu, że autor pochodzi z Bydgoszczy, przyjmuje zupełnie inną perspektywę. Waldemar Lewandowski – zastępca redaktora naczelnego „Gazety Pomorskiej” – zupełnie gdzie indziej niż poprzednicy szuka źródeł stabilnego rozwoju miejskiej kultury.

Hanna Strychalska

8 października 2011 roku mija trzecia rocznica śmierci Zdzisława Nowaka-Czarnego, jednego z najwybitniejszych artystów plastyków środowiska bydgoskiego. Zajmował się plakatem, grafiką, malarstwem oraz rysunkiem i karykaturą. Aranżował wnętrza, projektował meble, uprawiał grafikę książkową i szeroko pojętą grafikę użytkową. Do syntetycznej charakterystyki jego twórczości wybrałam grupę dzieł z różnych dziedzin plastyki, w obszarze której działał pięćdziesiąt lat. Określają one duże możliwości techniczne, a także intelektualne inspiracje Zdzisława Nowaka-Czarnego. Niektórym tematom i motywom, przekształcanym formalnie, wierny był przez znaczącą część swojego długiego, owocnego, a często dramatycznego życia.

Działy:
Michał Tabaczyński

Tryptyk, czyli ekstatyczny tren

Jerzy Szatkowski nie ucieka od swojej młodości, nigdy zresztą od niej nie uciekał, pozostając wiernym poetyckiemu idiomowi z czasów swojego debiutu, pozostając wiernym swoim najbardziej prywatnym okolicom (w każdym bodaj sensie tego słowa, co tu może oznaczać: wierny swoim zasadom, wierny tej buntowniczej, wagabundowskiej etyce, wierny światu, którego obraz ukształtował się dawno temu, a który jest wzruszająco niedzisiejszy), a także – co wymieniam na końcu, ale co w kontekście jego najnowszej książki jest może najistotniejsze – pozostając wiernym swoim poetyckim przyjaźniom. Tu akurat najbardziej jednej poetyckiej przyjaźni – z Edwardem Stachurą (chociaż postaci z tego kręgu pojawia się tam więcej i w różnych rolach: Różański, Żernicki, Milczewski-Bruno – cała ta na wpół zapomniana generacja).

Działy:
Szymon Andrzejewski

Wszystko zależy. Zależy od punktu widzenia, zależy od środków przelanych lub zainwestowanych, zależy ci się coś w lodówce i masz problem. Zależy czy urodziłeś się tam, czy tu. Zależenie mieni się prawie prawem, jeśli chodzi o zasiedzenie. Ale tylko prawie. Zależy czy wyjdziesz na ciężki deszcz w czapce czy bez czapki. Jeżeli bez, to pada, nawala i jest mokro. Jeżeli założysz czapkę, to masz wrażenie, że jest tylko wilgotno w powietrzu, ponieważ nie masz tego pierwszego odczucia mokrości. Zależenie o dziewiątej rano może okazać się fatalne w skutkach. Zależy od ciebie, ode mnie, tobie, mnie, nam, im. Wszystkim zależy kiedyś coś gdzieś albo na czymś, albo na kimś. Jeden z najbardziej niedocenianych czasowników.

Działy:
Adam Gajewski

Pierwotny proces polsko-krzyżacki toczył się naprzemiennie w Inowrocławiu i Brześciu Kujawskim; jego odtworzeniem zainteresowali się pasjonaci z Inowrocławia oraz Bydgoszczy…

Działy:

Kino Orzeł - logo200p

Jesteś tutaj: Wydania Listopad 2011