Czerwiec 2018
Марек Хамот / Tłum. Dmitriy Kutz

ХІХ століття принесло Бидгощи урбаністичний, промисловий та демографічний розвиток. Чинниками початку інтенсивної індустріалізації Бидгощі в той період стало налагодження залізничного сполучення з містом та розвиток сільського господарства у куявсько-поморському регіоні. Залізниця у Бидгощі з’явилася досить рано — вже 1851 року розпочалася експлуатація першого відрізку Східної залізниці на дистанції Кшиж — Бидгощ. Зручне сполучення з Берліном (крізь Щецин) та з Познанню спричинилося до включення Бидгощі у процес перебудови німецької промисловості у другій половині ХІХ століття. Розвитку промисловості у місті також посприяли розташування на важливих водних шляхах - зі сходу на захід через Бидгоський канал та до Гданьська через Віслу. Обидва вищезгадані чинники спричинилися до зростання попиту на інструменти й рільничий реманент та устаткування для переробки сільськогосподарської продукції. Все це відбилося на розвитку бидгоської машинобудівної та металообробної промисловості. Розбудова численних фабрик та заводів надала Бидгощі промисловий характер, одночасно вплинувши на обсяги виробництва місцевих ремісників та їх спеціалізацію на зламі ХІХ та ХХ століть. І хоча кількість дрібних ремісників значно зменшилась внаслідок цього, до середини ХХ століття їхня спільнота відігравала значну роль у бидгоській громаді. 

Emilia Walczak

Z Miłoszem Waligórskim, pochodzącym z Bydgoszczy poetą, prozaikiem, tłumaczem, finalistą tegorocznej Strzały Łuczniczki, rozmawia Emilia Walczak.


Po raz kolejny jesteś w finale Bydgoskiej Literackiej Nagrody Roku „Strzała Łuczniczki” – lauru przyznawanego osobom, których twórczość związana jest w jakiś sposób z naszym miastem. Ale przecież Ty od lat mieszkasz w Bańskiej Bystrzycy. Czy możesz opowiedzieć naszym czytelnikom i czytelniczkom, jak to się stało, że wyemigrowałeś z Bydgoszczy, i to w dodatku w tak nieoczywistym kierunku, jak Słowacja?
Tak, urodziłem się w Bydgoszczy, tu skończyłem podstawówkę i – nie bez trudu – liceum. Jako nastolatek wyjechałem na kolonie do Słowacji, bardzo mi się spodobało i zapragnąłem studiować słowacystykę. Dlatego poszedłem na studia do Krakowa, ponieważ wtedy tylko tam były pięcioletnie studia magisterskie na tym kierunku. Potem zapisałem się na hungarystykę, zaczęły się wyjazdy na południe, które w zasadzie trwają do dzisiaj. Pięć lat mieszkałem w Nowym Sadzie (Serbia), teraz jestem w Słowacji, gdzie – o, ironio losu! – ja, chłopiec z oceną dopuszczającą na świadectwie maturalnym, uczę języka i literatury polskiej.

Działy:
Bogna Derkowska-Kostkowska

Industrializacja od lat 40. XIX wieku silnie oddziaływała na rozwój Bydgoszczy i ówczesnych gmin podmiejskich. Już w czasach przedrozbiorowych była ona ośrodkiem produkcji rzemieślniczej oraz handlu. W latach 1772–1920, pod pruskim zaborem, przemysł oraz handel rozwijały się stopniowo, przechodząc okresy prosperity i zahamowania wzrostu ekonomicznego. Pierwsze fabryki zaczęły powstawać wraz z końcem XVIII wieku. Były wśród nich: młyny, garbarnia, odlewnia żelaza, farbiarnia oraz fabryka tekstylna Johanna Carla Schuncka. 

Michał Tabaczyński

Dziennik (2000–2008), 
czyli niekonieczne uzupełnienie

Niewątpliwą zaletą tych zapisków jest wiara w poezję – ta nadzwyczajna zupełnie ufność w jej moc i znaczenie; bardzo to wzniosłe, szczególnie w czasie, kiedy ta wiara czy to przekonanie jest tak rzadkie.

Drugą niewątpliwą zaletą tych zapisków jest prezentowana miłość do przyrody, w szczególności: do zwierząt. Ta bezprecedensowa w swoim wyrazie miłość, absolutyzująca i antropomorfizująca przywiązanie psa do człowieka! Miłość wyrażana tu w sposób zupełnie bezwstydny, z niesamowitą szczerością czułości. (Potwierdzałby Hoffmann tę prawdę, że „kto kocha zwierzęta, kiedyś musiał kochać ludzi”?)

Działy:
Hanna Strychalska

Jakie było moje pierwsze wrażenie, gdy spojrzałam na cykl obrazów ukazujących wnętrza i martwe natury Edyty Sobieraj? To jest prawdziwe malarstwo. Młodzieńcze! Olej na płótnie, ociekającym farbą, z widocznymi pociągnięciami pędzla i przetarciami, które ujawniają fakturalne podłoże. Kompozycje działające płaszczyznami i uproszczonymi formami, kolorystycznie stonowane.

Działy:

Kino Orzeł - logo200p

Jesteś tutaj: Wydania Czerwiec 2018