Broń w dłoń! [Ekipa „Archiwum B” w betonowym labiryncie… - FOTORELACJA]

Współczesny „Indiana Jones” w tunelach łączących obiekty dawnej fabryki. Współczesny „Indiana Jones” w tunelach łączących obiekty dawnej fabryki. Fot. Łukasz Matulewski

Kilka dni zdjęciowych spędziła ekipa Archiwum B. w betonowych labiryntach dawnego kompleksu NGL oraz w innych obiektach wpisujących się w światową i lokalną historię masowej produkcji nitrogliceryny, przemysłu zbrojeniowego. Na potrzeby piątego wydania naszego programu historycznego, emitowanego na antenie TVP Bydgoszcz, odtworzyliśmy postaci znane i anonimowe; wynalazców i robotników, nadzorców i konspiratorów, przedstawicieli kilku narodowości. Najbardziej cieszy fakt, iż pracownikowi MCKMarcinowi Szymczakowi, przypadła w udziale wyjątkowa rola samego Alfreda Nobla!

Jak zwykle wiele bydgoskich instytucji wsparło nasze filmowe wysiłki, pozwoliło stworzyć filmowy plan, wpuściło na swój teren. Hasło: Robimy programy, które budują świadomość, tożsamość historyczną bydgoszczan, otwiera naprawdę szeroko drzwi.

Praca przy Archiwum nie jest lekka; w „wybuchowym” oddziale Muzeum Okręgowego najbardziej dają się we znaki duże odległości pomiędzy budynkami, które trzeba wraz ze sprzętem pokonywać piechotą, przez wszechobecny tutaj las. Kostiumy, rekwizyty wędrowały z nami lub po prostu na nas. Stąd niejedna wycieczka może dziś przysiąc, że na terenie Exploseum widziała snującego się gdzieś za drzewami doktora archeologii I. Jonesa, tudzież niemieckiego wachmanna w charakterystycznym hełmie na głowie. Uwierzcie na słowo. Być tak mogło.

Poniżej prezentujemy kilka fotosów z planu zdjęciowego odcinka, który już niedługo dostępny będzie w internecie oraz wyświetlony podczas cyklicznego spotkania przed wielkim ekranem w Cafe Pianola.

Wszystkim, którzy pomogli w realizacji opisywanego wydania Archiwum B. serdecznie dziękujemy!

Działy:

Kino Orzeł - logo200p

Jesteś tutaj: Wydania Maj 2012 Broń w dłoń!