Słownik bydgoskiej alternatywy (1)

Bydgoszcz to bez wątpienia miasto kojarzące się z muzyką. Przede wszystkim z klasyką i jazzem, również tym awangardowym, którego kolebką jest klub Mózg.
Rafał Blechacz, Paweł Wakaracy i Michał Szymanowski, trzej niezwykle utalentowani pianiści młodego pokolenia, swoje umiejętności zdobywali pod okiem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń, w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Tutaj żył i grał genialny trębacz Andrzej Przybielski. Stąd pochodzi Krzysztof Herdzin, doskonały orkiestrator, aranżer i pianista, znany ze współpracy z Janem A.P. Kaczmarkiem. Nad Brdą rodziła się scena yassowa, która była niczym zastrzyk świeżej krwi dla, tkwiącego w stagnacji i samozadowoleniu, środowiska jazzowego początku lat dziewięćdziesiątych. Warto jednak wiedzieć, że bydgoska muzyka rozbrzmiewa również poza dostojnymi gmachami Filharmonii Pomorskiej, Opery Nova i Akademii Muzycznej. Jest się czym chwalić również na polu szeroko rozumianej muzyki alternatywnej czy wręcz undergroundowej. Na kogo, w Bydgoszczy i okolicach, warto zwrócić uwagę? Czego koniecznie posłuchać? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

3moonboys
Grupa powstała w 2003 roku w Bydgoszczy. Tworzy muzykę, określaną jako rock alternatywny. Ma na koncie trzy albumy długogrające i jedną EP-kę. Trzeci album zatytułowany 16 nawiązuje do koncepcji Liberatury.
Alternatywa
Muzyka alternatywna ma się w Bydgoszczy i okolicach co najmniej nieźle. Na szczególną uwagę zasługują zespoły kojarzone ze sceną gitarową. Obok wymienionej już grupy 3moonboys, warto posłuchać Tin Pan Alley, Ed Wood, George Dorn Screams, Friday Faces czy Alameda County Death Cult.
Bisz. BiszOerKay & DJ Paulo
Bisz, prywatnie Jarek Jaruszewski; poeta, raper. Współpracował m.in. z Kosą (Ep-ki „Zimy”, „Idąc na żywioł”), Pekro („Burza i napór”). Projekt BiszOerKay & DJ Paulo współtworzy z Oerem (Rafał Skiba – beatmaker, producent), Kay’em (Karol Tomas – wokalista) i DJ Paulo (Paweł Molenda – gramofony). We wrześniu trafiła do sklepów pierwsza „legalna” płyta B.O.K. & DJ Paulo, zatytułowana „W stronę zmiany”.
Cuffs, The
Grupa w której wokalnie udziela się Maciej Wacław, znany jako Schizmaciek. Przez długie lata związany ze Schizmą; obecnie z The Cuffs gra punk’n’rolla, nawiązując do twórczości takich grup jak Ramones, Motorhead, Social Distortion czy Misfits. Pozostali członkowie The Cuffs nie pochodzą z Bydgoszczy, ale osoba Frontmana usprawiedliwia obecność kapeli w tym zestawieniu.
Dubska
Jedna z najlepszych reggae’owych ekip w Polsce. Zespół powstał w 1999 roku i od tej pory konsekwentnie rozwija własną wizję muzyki reggae. Obecnie może się poszczycić pokaźną dyskografią i opinią koncertowego dynamitu.
Ed Wood
Jestem tak smutny, że nie mogę stać a.k.a. Attrape-Mouche; Człowiek Warzywo Człowiek-Owoc a.k.a Ears, Tusk And Trunk. To tylko dwa tytuły utworów, które ukazały się na płycie Anal animal duetu Ed Wood. Ten niezwykły zespół tworzą: Kuba Ziołek, znany m.in. z Tin Pan Alley i Tomek Popowski, perkusista George Dorn Screams. Grają dziki noise okraszony mniej radykalnymi gatunkami.
Friday Faces
Nowa, ciekawa grupa na mapie bydgoskiej alternatywy. W skład FF wchodzą muzycy związani z zespołami: George Dorn Screams, Mehico oraz Hans Jorg. Dotychczas ujawnili cztery utwory demo i raz pojawili się na koncercie. Niedawno mieli grać po raz drugi, ale nie zagrali.
George Dorn Screams
Jeden z filarów bydgoskiej, gitarowej alternatywy. Maja na koncie dwa pełnowymiarowe albumy i jedną Ep-kę; poza tym doskonałe recenzje i świetnie przyjmowane występy; Muzyka grupy nie poddaje się łatwym klasyfikacjom, balansując na krawędzi różnych gitarowych gatunków. Trzecia płyta w drodze.
Hardcore/Punk
Bydgoska scena hardcore punkowa od wielu lat jest znana i ceniona w całej Polsce i krajach ościennych. Wystarczy wymienić kilka nazw (Schizma, Schizma’90, Upside Down, Matchbox), żeby uświadomić sobie, że jest się czym chwalić.
Mózg
Znany w całej Polsce i poza jej granicami klub, który postawił sobie za zadanie promocję sztuki nowoczesnej. To tutaj odbywają się koncerty interesujących artystów z całego świata; ponadto Mózg gości performerów, fotografów, malarzy, filmowców. W mózgowym studiu nagrywali m.in. Kazik Staszewski, Mazzoll, Mikołaj Trzaska, Fred Frith, Peter Brotzmann czy Something Like Elvis. Mózg to również kolebka Yassu.
NoNe
Metalowy/Metalcore’owy zespół założony w Bydgoszczy w 1999 roku. Ich dorobek to pięć albumów oraz liczne występy na krajowych i zagranicznych scenach, często u boku prawdziwych gwiazd ciężkiego grania.
Jednym z założycieli grupy NoNe był, tragicznie zmarły w 2008 roku, Aleksander ‘Olass’ Mendyk, wieloletni gitarzysta Acid Drinkers.
Ranoc
Założony przez Mikołaja Zielińskiego i Krzysztofa Lutowskiego psychopoetycki zespół gitarowo-wokalny. Ich twórczość przenika chłód charakterystyczny również dla legendarnej, bydgoskiej grupy Variete. Istnieje poważne podejrzenie, że na członkach obu tych formacji swoje piętno odcisnął specyficzny krajobraz miasta nad Brdą.
Schizma/Schizma’90
Dwa zespoły będące ikonami muzyki hardcore w Polsce.
Schizma’90 to kapela złożona z muzyków udzielających się w pierwotnym składzie kapeli, na początku lat dziewięćdziesiątych. Sięgają po utwory z wczesnego etapu twórczości, a nawet po kawałki Kompanii Karnej, punkowej załogi, z której wywodzi się właściwa Schizma.
W drugim zespole o nazwie Schizma nie ma już nikogo z pierwszego składu grupy, co nie przeszkadza grupie w tworzeniu naprawdę solidnej muzyki i nagrywaniu kolejnych świetnie przyjmowanych albumów.
Tin Pan Alley
Bydgosko-toruński zespół, w którego muzyce daje się wyczuć inspirację  amerykańską, gitarową alternatywą lat dziewięćdziesiątych. Grupa ma na koncie dwa wydawnictwa, a płyta All Hail The Omnipotent Universe! (2011) (powstała przy współpracy z  Michałem Kupiczem z Indigo Tree, który płytę nagrywał i Bobem Westonem odpowiedzialnym za mastering) to jeden z najlepszych, polskich albumów tego roku.
Upside Down
Jedna z pierwszych w kraju kapel, która udanie zaadaptowała na polski grunt, melodic hardcore i punkrock rodem z Kalifornii. Obecnie grupa nadal sięga po wspomniane gatunki, ale ich inspiracje są teraz bardziej rozległe. Świetni na koncertach.
Variété
Formacja powstała w Bydgoszczy w 1983 roku i w pierwszej fazie istnienia była przypisywana do nurtu cold vave. W latach osiemdziesiątych  zespół prowadził intensywną działalność koncertową, występując m.in. na jarocińskim festiwalu, na którym zdobył kolejno wyróżnienie (1984 r.) i główną nagrodę (1985 r.). Grupa Variété zmieniała się na przestrzeni lat, z każdą kolejną płytą wzbogacając swoje brzmienie i na nowo je definiując. Niezmiennym elementem  pozostały poetyckie teksty Grzegorza Kaźmierczaka, do inspiracji którymi przyznaje się dziś wielu twórców.

Działy:
Marcin Szymczak

Marcin Szymczak

Polonista, dziennikarz radiowy (Radio Kultura).

Kino Orzeł - logo200p

Jesteś tutaj: Wydania Październik 2011 Słownik bydgoskiej alternatywy (1)