XIX BYDGOSKI FESTIWAL OPEROWY: Leonard Bernstein, "Wonderful Town" musical w 2. aktach

Opera | 
19:00, wtorek, 08 maja 2012
Wonderful Town, Teatr Muzyczny w Łodzi Wonderful Town, Teatr Muzyczny w Łodzi Fot. Marcin Kopeć

libretto: JOSEPH FIELDS i JEROME CHODOROV
(na motywach sztuki Moja siostra Eileen tych samych autorów oraz opowiadań Ruth McKenney)
teksty piosenek: BETTY COMDEN i ADOLPH GREEN
przekład: Janusz Minkiewicz i Antoni Marianowicz
kierownictwo muzyczne: Lesław Sałacki
inscenizacja i reżyseria: Zbigniew Macias
scenografia i kostiumy: Ilona Binarsch
choreografia i ruch sceniczny: Artur Żymełka
kierownictwo chóru: Roman Paniuta
Wykonawcy: Teatr Muzyczny w Łodzi


Leonard Bernstein, jedna z głównych postaci amerykańskiej sceny muzycznej, kompozytor i dyrygent, znany jest w Polsce przede wszystkim jako autor West Side Story. Sukces tego musicalu poprzedziło znakomite przyjęcie na Broadwayu Wonderful Town.

To muzyczna opowieść o perypetiach dwóch sióstr, Ruth i Eileen Sherwood, które w nadziei na karierę (jedna chce zostać aktorką, druga pisarką) przyjeżdżają do Nowego Jorku z prowincjonalnego Columbus w stanie Ohio. Libretto, przypominające klimatem amerykańskie crazy comedies, zawiera absurdalne, pełne gagów sytuacje, znakomicie oddając atmosferę legendarnej Greenwich Village, dzielnicy artystycznej bohemy, zaludnionej też przez różne niebieskie ptaki. Przy Christopher Street, „zwariowanej ulicy” (pod takim właśnie tytułem utwór ten został po raz pierwszy wystawiony w Polsce, w Teatrze Komedia w Warszawie) siostry, w pogoni za marzeniami, przeżywają niecodzienne przygody.

Broadwayowska prapremiera miała miejsce w 1953 roku – inscenizacja została uhonorowana pięcioma Nagrodami Tony, odpowiednikami Oscarów. O sukcesie zdecydowała przede wszystkim różnorodna muzyka, łącząca w efektowny sposób elementy m.in. swingu, bluesa i samby, a także melodyjne, nastrojowe piosenki przeplatane żywiołowymi scenami tanecznymi.

Kino Orzeł - logo200p

Jesteś tutaj: Wydarzenia Opera XIX BYDGOSKI FESTIWAL OPEROWY: Leonard Bernstein, "Wonderful Town" musical w 2. aktach