Cztery miasta, cztery historie (44) – projekt

Cztery wiodące teatry z czterech krajów Unii Europejskiej będą pracować wspólnie, wraz z czterema szanowanymi dramaturgami ze swoich krajów i w ten sposób rozpoczną pracę, by odpowiedzieć na pytanie czym jest Europa.

Powstanie sztuka stworzona przez wielu autorów i wiele języków, które będą eksplorować, wymieniać się i stawiać wyzwania rozwojowi kulturalnemu oraz tradycjom piśmienniczym każdego kraju, równocześnie z prowadzonym projektem społecznym, który połączy wszystkich – tych młodszych i tych starszych, aby zaangażowali się w kreatywną podróż i debatę. Teatr nie tylko wyjedzie ze spektaklem do każdego z krajów, ale nawiązany zostanie kontakt pomiędzy społecznościami i krajami, które dotąd w kontakcie nie były.

 

Partnerzy:
The Birmingham Repertory Theatre z Wielkiej Brytanii, Zagreb Youth Theatre z Chorwacji, Dresden State Theatre (Staatsschauspiel Dresden) z Niemiec oraz Teatr Polski Bydgoszcz z Polski połączą siły po raz pierwszy, aby stworzyć unikalny program pracy.

Wszystkie te teatry są w swych krajach liderami w wystawianiu j nagradzanych sztuk na międzynarodową skalę; utrzymują również silny kontakt ze swoją regionalną publicznością i społecznością.

 

Dramaturdzy:
Wymienieni poniżej dramatopisarze rozwiną ideę i stworzą wielojęzykową sztukę – spektakl o Unii Europejskiej.

 

Każdy teatr będzie pracował z grupą środowiskową, która sam wybrał i stworzy własne utwory, które będą poprzedzały premiery. Jest to między-kulturalna wymiana i zjednoczy ona różne pokolenia aby wymieniły się ‘wspomnieniami’ z przeszłości, teraźniejszości i przyszłości tak, aby stworzyć nową wizję. Grupa starszych mieszkańców z Bydgoszczy, międzypokoleniowa grupa z Drezna, grupa młodych ludzi z Zagrzebia i grupa muzułmańskich kobiet w każdym wieku z Birmingham nawiążą współpracę aby powstał scenariusz, monologi, wiersze, piosenki, taniec i ruch.

Jest to dwuletni projekt, którego pierwszym etapem są spotkania z emerytami (2012 rok to Europejski Rok Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej – stąd m.in. taki wybór Pawła Łysaka), którzy przez kilkanaście tygodni będą spotykali się w Teatrze Polskim i odpowiadali na pytania związane z Europą, multikulturowością, stereotypami itp.

Premiera spektaklu odbędzie się w Dreźnie wiosną 2013 roku. W Bydgoszczy będzie można ją zobaczyć na przyszłorocznym Festiwalu Prapremier Bydgoszcz 2013. Wystąpi ósemka aktorów, po dwóch z każdego teatru.


Teatr Polski w Bydgoszczy prosi o podzielenie się swoimi fantazjami na temat POGRZEBU UNII EUROPEJSKIEJ.

  • Czy do niego dojdzie?
  • Jak mógłby wyglądać?
  • Czy przyjdzie na niego dużo ludzi?
  • W jakiej trumnie będzie chowana Unia?
  • Jak ubierzemy się na pogrzeb Unii?
  • Czy chcielibyście wygłosić jakieś przemówienie na pogrzebie?
  • Jakie i jako kto? Napiszcie przemówienie.

Fantazje będą wykorzystane w przygotowywanym projekcie przez Teatr 4 miasta 4 historie

Teksty prosimy przesyłać na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .


Działy:
BIK

BIK

Kino Orzeł - logo200p

Jesteś tutaj: Wydania Kwiecień 2012 Cztery miasta, cztery historie (44) – projekt