Kino Orzeł znowu nadaje!

"Attenberg" "Attenberg"

Sobota, 17 marca 2012 roku będzie ważnym momentem dla historii kina w Bydgoszczy. Po dekadzie nieobecności, ponownie otwarte zostanie historyczne Kino Orzeł przy ul. Marcinkowskiego 12. Nowoczesne wnętrze jest sercem nowego budynku Miejskiego Centrum Kultury. W ten sposób do Bydgoszczy wraca po latach pustki kino studyjne z prawdziwego zdarzenia. Regularny repertuar – od niedzieli.

Kurator kina i Pracowni Film w nowym MCK-u, Remigiusz Zawadzki dokona historycznego, ponownego otwarcia Kina Orzeł pokazem dwóch znakomitych filmów greckiej nowej fali: Attenberg Athiny Rachel Tsangari i Kieł Giorgosa Lanthimosa. Greckie otwarcie uzupełni absolutny klasyk – Grek Zorba Mihalisa Kakogiannisa z legendarną rolą Anthony Quinna. Całość zwieńczy dyskusja pod hasłem: Piękna katastrofa, skoncentrowana wokół tematyki greckiego kryzysu, na którego tle rodzi się nowa grecka fala kinowa.

Filmy otwarcia zapowiadają repertuar jaki zagości w "Orle" na stałe. Remigiusz Zawadzki zakłada, że „ma to być kino, które nie konkuruje z multipleksami, ale prezentuje repertuar nieobecny w kinowych fabrykach”.

Nowe kino studyjne prezentowało będzie w czasie stałych, repertuarowych seansów premiery kina artystycznego, w tym zwycięzców najważniejszych polskich i europejskich festiwali, unikatowe dokumenty, przeglądy tematyczne i maratony filmowe. Będzie też klasyka kina w ramach cykli edukacyjnych oraz stałe prezentacje najciekawszych produkcji filmowych z regionu.

Do końca marca w Kinie Orzeł będziemy mogli oglądać właśnie Attenberg oraz Code Blue Urszuli Antoniak. Pierwszy to dwukrotny laureat festiwalu filmowego w Wenecji oraz zwycięzca wrocławskich Nowych Horyzontów. Code Blue to wstrząsająca, bardzo osobista wizja kobiecych emocji stworzona przez pracującą w Holandii Polkę. Film porównywany do kina Michaela Haneke i Larsa von Triera został dobrze przyjęty przez krytykę.

Ale to nie wszystko w Orle. Już niedługo, 29 marca odbędą się 2 pokazy specjalne pełnometrażowego filmu dokumentalnego The Human Experience, uświetnione obecnością twórców filmu. W planach znajdują się poranki dla dzieci, „filmowe lekcje” dla młodzieży, ale także szkolenia dla nauczycieli.

Kino Orzeł połączy też bydgoskie środowiska filmowe. Stałą współpracę z kinem podjął już animator życia filmowego Arkadiusz Hapka oraz Krzysztof Nowicki i jego grupa filmowa Koloroffon. Orzeł pokaże także filmy działających przy MCK inicjatyw filmowych: Bydgoskiej Kroniki Filmowej Marcina Sautera i Macieja Cuske oraz Archiwum B. Adam 'Gajosa' Gajewskiego. W MCK zamierza też działać znany DKF Mozaika.

Budynek przy ul. Marcinkowskiego 12-14 powstał wg jednych źródeł pod koniec XIX wieku, wg innych – na początku wieku XX. Autorem projektu kamienicy był Fritz Weidner. Była to jedna z pereł secesji bydgoskiej. Od początku swego istnienia budynek związany był z szeroko pojętą kulturą, początkowo jako sala taneczna i restauracja. W 1933 rozpoczęła się „era filmu” i w budynku ruszyło kino Piccadilly. Zaraz po wojnie, szybko, bo w 1945, uruchomiono je ponownie, ale już pod nazwą Orzeł. Kino dotrwało do roku 2002, kiedy to zostało zamknięte.


KINO ORZEŁ

Otwarcie: 17 marca 2012 / godz.: 16.00 – 23.30

Ceny biletów na otwarcie:
seans pojedynczy: 14 zł bilet zwykły / 11 zł ulgowy
karnet na całe otwarcie (3 filmy+dyskusja): 20 zł zwykły / 15 zł ulgowy

Rzuć też okiem TUTAJ.

Seanse w Orle odbywać się będą codziennie o godz. 18.00 i 20.00 z wyłączeniem wieczorów koncertowych (piątki).


Kino Orzel-logo


OTWARCIE KINA ORZEŁ - FILMY


 • godz. 16.00 -> KIEŁ (Kynodontas), reż. Giorgos Lanthimos (Grecja/2009)

Opis: Ojciec i matka mieszkają wraz z trójką dzieci w domu na obrzeżach miasta. Dom otoczony jest wysokim płotem. Dorosłe dzieci nigdy jeszcze nie wyszły poza teren posiadłości. Ich edukacja, rozrywka i ćwiczenia fizyczne są pod ścisłą kontrolą rodziców, bez jakiegokolwiek kontaktu ze światem zewnętrznym. Jedyną osobą z zewnątrz, która ma prawo wejść do tego domu, jest Christina. Ojciec zaprasza ją, by poskromić seksualne ciągoty syna. W „laboratoryjnych” warunkach reżyser umieszcza metaforyczną historię ze społeczno-politycznym przesłaniem o niebezpieczeństwach związanych z odcięciem się od świata, tak jednostek jak i narodów.

Nagrody: nominacja do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny / Cannes Un Certain Regard - Najlepszy film Giorgos Lanthimos. Wygrane: Dublin IFF / Montreal Festival of New Cinema / Sarajevo Film Festival / Stockholm Film Festival.

 

 • godz.: 17.45 – 18.45 -> PIĘKNA KATASTROFA [dyskusja]

Dyskusja na temat „Greckiej Nowej Fali" oraz wielkiego greckiego kryzysu.

Uczestnicy: Karol Zamojski / Michał Cichoracki / Remigiusz Zawadzki

 

 • godz. 19.30 -> ATTENBERGreż. Athina Rachel Tsangari (Grecja/2010)

Opis: 23-letnia Marina mieszka z ojcem architektem w typowym miasteczku fabrycznym nad morzem. Ponieważ ludzie wydają jej się dziwni i odpychający, dziewczyna trzyma się z boku. Woli poznawać rodzaj ludzki poprzez piosenki zespołu Suicide, dokumenty o ssakach Sir Davida Attenborough i lekcje wychowania seksualnego, które otrzymuje od swojej jedynej przyjaciółki, Belli. Pewnego dnia do miasta przybywa nieznajomy, który na początek wyzywa Marinę na pojedynek w piłkarzyki. Tymczasem jej ojciec czyni rytualne przygotowania do pożegnania XX wieku, który uważa za „przereklamowany”. Relacje z dwoma mężczyznami i sojuszniczką Bellą, pomagają Marinie zgłębić niezwykłą tajemnicę, jaką stanowi dla niej dziwny ludzki gatunek.

Nagrody: Buenos Aires International Festival of Independent Cinema / Angers European First Film Festival / Thessaloniki Film Festival / Venice Film Festival.

 

 • godz. 21.15 -> GREK ZORBAreż. Mihalis Kakogiannis (Grecja/1964) <- wstęp wolny!!!

Opis: Jeden z najsłynniejszych filmów w historii kina, zdobywca trzech Oscarów (Aktorka Drugoplanowa, Scenografia, Zdjęcia). Grek Zorba to opowieść o nieposkromionej pasji życia, która staje się inspiracją dla innych. Basil, nieco sztywny Anglik-artysta greckiego pochodzenia, jedzie na Kretę, by zmienić coś w swoim życiu i przy okazji uruchomić na nowo rodzinną kopalnię. Tam spotyka Alexisa Zorbę (niepowtarzalny Anthony Quinn), krzykliwego, ekscentrycznego, cieszącego się każdą sekundą Greka, który pomoże mu zmienić nastawienie do życia.

Nagrody: Oscary - najlepsza aktorka drugoplanowa - Lila Kedrova / najlepsza scenografia - Vassilis Photopoulos / najlepsze zdjęcia - Walter Lassally + David di Donatello Awards - Golden Plate.


Repertuar Kina Orzeł od 18 marca do 28 marca 2012 r.

godz. 18.00 – ATTENBERG / godz. 20.00 - CODE BLUE

>>18.03.2012 [niedziela]<<

 • godz. 18.00 -> ATTENBERG
 • godz. 20.00 -> CODE BLUE


>>19.03.2012 [poniedziałek]<<

 • godz. 18.00 -> ATTENBERG
 • godz. 20.00 -> CODE BLUE


>>20.03.2012 [wtorek]<<

 • godz. 18.00 -> ATTENBERG
 • godz. 20.00 -> CODE BLUE


>>21.03.2012 [środa]<<

 • godz. 18.00 -> ATTENBERG
 • godz. 20.00 -> CODE BLUE


>>22.03.2012 [czwartek]<<

 • godz. 18.00 -> ATTENBERG
 • godz. 20.00 -> CODE BLUE

 

>>24.03.2012 [sobota]<<

 • godz. 18.00 -> ATTENBERG
 • godz. 20.00 -> CODE BLUE

 

>>25.03.2012 [niedziela]<<

 • godz. 18.00 -> ATTENBERG
 • godz. 20.00 -> CODE BLUE

 

>>26.03.2012 [poniedziałek]<<

 • godz. 18.00 -> ATTENBERG
 • godz. 20.00 -> CODE BLUE

 

>>27.03.2012 [wtorek]<<

 • godz. 18.00 -> ATTENBERG
 • godz. 20.00 -> CODE BLUE

 

>>28.03.2012 [środa]<<

 • godz. 18.00 -> ATTENBERG
 • godz. 20.00 -> CODE BLUE

 

>>29.03.2012 [czwartek]<<

 •  godz. 18.00 -> pokaz specjalny dokumentu THE HUMAN EXPIERIENCE
 • godz. 20.00 -> pokaz specjalny dokumentu THE HUMAN EXPIERIENCE

Działy:
BIK

BIK

Kino Orzeł - logo200p

Jesteś tutaj: Start