Płonne nadzieje?
W otwartym na sztukę Domu Polskim zagościły wiersze patriotyczne. W tym szczytnym dziele czczenia 100-1ecia niepodległości bydgoskich poetów wspierał przybyły z Torunia senior pomorskich poetów Jerzy Lesław Ordan. Czy świadczy to o ociepleniu bydgosko-toruńskich relacji? Sceptycy twierdzą, że to tylko zjawisko efemeryczne, niekontrolowany poryw lekkomyślnego poety, który żywi jeszcze płonne nadzieje, że Kopernik z Łuczniczką chociażby na poetyckiej niwie mogą się dogadać.
Kto by przy-puszcza-ł
Jolanta Baziak drążąca w księdze „Baziaki. Pokolenia” dzieje swego rodu udowodniła, że bujnie rozgałęzione drzewo genealogiczne może, na skutek rozległej penetracji, rozrosnąć się w istną puszczę. I trzeba przyznać, że p. Jola lepiej sobie poradziła z ową Puszczą Baziakową niż minister Szyszko z Puszczą Białowieską.
Wielka mała literka
W trakcie imprezy w Klubie Nauczyciela śpiewająca w ekipie estradowej Jurka Paterskiego p. Iwona Drozdowska dokonała niebywałego odkrycia. Otóż poprzez zamianę jednej literki „b” na literką „p” odebrała przebojowi Hanki Ordonówny walor romantyczności, zastępując go brzemieniem destrukcyjności! Publiczność przyjęła tę zmianę z pełną i radosną akceptacją, gorąco oklaskując zniewalający swoją humorystyczną urodą refren „Miłość ci wszystko… wypaczy”.
Akcje w górę
Z okazji 90-lecia urodzin Jerzego Sulimy-Kamińskiego trwa nad Brdą swoista Sulimiada. W jej ramach ułożono na Wyspie Młyńskiej dedykowany autorowi „Mostu Królowej Jadwigi” dywan kwiatowy. W związku z tym już teraz pojawiły się pogłoski, że na 100-1ecie urodzin Sulimy możemy spodziewać się… dywanu latającego! Byłoby to tym bardziej umotywowane, że p. Jerzy był entuzjastą lotnictwa, no i – co najważniejsze – uprawiał literaturę wysokich lotów.
Lusterko wsteczne /-25/
Ćwierć wieku temu (czerwiec 1993)
- Na scenie Opery Nova oklaskiwano słynny musical „My Fair Lady” w reżyserii Andrzeja M. Marczewskiego i choreografii Jerzego Wojtkowiaka.
- Trzema koncertami nadzwyczajnymi uczczono na estradzie FP 70-lecie urodzin Andrzeja Szwalbego. Udział w nich wzięli m.in. dyrygenci: Antoni Wit, Marek Pijarowski i Włodzimierz Szymański, oraz pianiści: Jerzy Godziszewski i Piotr Paleczny.
- Dla miłośników muzyki jazzowej spotkania z Jackiem Pelcem i Januszem Muniakiem przygotował Miejski Ośrodek Kultury.
- W ramach dorocznej „Szwederiady” wystąpiła m.in. Barbara Kalinowska, zespół Babsztyl i Orkiestra Promenadowa FP.
- Awangardowy poeta Krzysztof Soliński na przypisywane mu skłonności do nadmiernych udziwnień i lingwistycznych eksperymentów odpowiedział: „Polegam na banalnej prawdzie, że dziwne jest piękne”.